Ako z budúcnosti. Vedci vymysleli zariadenie, pomocou ktorého sa dajú ovládať sny

Malé zariadenie sa pripevní na zápästie, ako náramok

Sny
Zariadenie Dormio. Zdroj: Oscar Rosello

Vedci tvrdia, že sa im podarilo postaviť experimentálne zariadenie, ktoré by dokázalo upraviť sny pacientov, počas toho ako spia. Zariadenie má vzbudiť určité podnety, ktoré následne spustia sekvenciu spomienok a zážitkov, píše portál Science Alert.

Tento nový objav ukazuje, že spracovanie informácií počas spánku dokáže byť ovplyvnené zvonku. V novej štúdii opisuje proces tím vedcov, vedený neurológom Adamom Haar Horowitzom, z inštitútu MIT. Ide o elektronické zariadenie, s názvom Dormio, ktoré dokáže spustiť cielenú inkubáciu sna. Tá nastáva v prvej fáze spánku, ktorá sa nazýva hypnagogia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„V tomto štádiu je myseľ flexibilná, uvoľnená a môžu nastať halucinácie.“ vysvetľuje Haar Horowitz.

Vyvolanie krátkych halucinácií

Hypnagogické halucinácie majú veľa spoločné s pocitmi snenia, aké zažívame vo fáze REM (pozn. redakcie: z angl. Rapid Eye Movement – Rýchle pohyby očí). REM je fázou spánku, pri ktorej dochádza k sneniu. Zásadný rozdiel medzi hypnagogickými halucináciami a fázou REM je to, že počas hypnagogie dokážeme vnímať zvuk. Tento rozdiel je kľúčový pri manipulácii snov.

Uplatnenie by mohol tento proces mať ako učebná pomôcka, ktorá by dokázala zlepšiť pamäť. Výhodou je, že zariadenie Dormio sa dá upevniť na zápästie a následne nasadiť ako rukavica. Keď bude človek zaspávať, z aplikácie sa spustia audio súbory, ako napríklad : „Myslite na strom.“ Ide o snovú tému, ktorá bola otestovaná na 49 dobrovoľníkoch.

Senzory zariadenia Dormio monitorujú fyziologické dáta, ktoré ukazujú, kedy človek zaspal. Následne ho systém na chvíľu zobudí a vyzve ho, aby povedal, na čo myslel, zatiaľ čo spal. Ich ústne zhodnotenie sna zaznamená aplikácia. Po krátkom prerušení človek opäť zaspí, ale opäť len na chvíľu. Ide o systém opakovaných snov, zobudenia a zaznamenania sna, ktorý sa točí okolo kontrolovanej hypnagogie.

Prototyp zariadenia je stále vo fáze vývoja, no experimentálne výsledky ukazujú, že sa mu naozaj darí ovplyvniť sny a zároveň ich zaznamenáva. Keď Dormio vyzvalo dobrovoľníkov, aby mysleli na strom, až v 67% prípadov sa v ich sne strom objavil.

„Sníval som o strome. Kráčal som popri jeho koreňoch, ktoré ma premiestňovali na rozličné miesta. Počul som, ako korene stromu pulzujú energiou, akoby ma k niečomu viedli,“ hovorí jeden z účastníkov výskumu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre