Ako vyriešiť globálne otepľovanie? Posuňme celú planétu trochu ďalej! Môže také niečo fungovať?

Nedávno sa objavila odvážna štúdia, ktorá ponúka riešenie našich problémov s globálnym otepľovaním.

Nová štúdia navrhuje presunúť celú planétu, aby sme vyriešili globálne otepľovanie
Zdroj: YouTube(CoconutScienceLab)

Šéf súkromnej vesmírnej spoločnosti SpaceX, Elon Musk, tvrdí, že jedného dňa bude pre ľudstvo nutnosťou obrátiť sa ku hviezdam a začať život na inej planéte. Ak sa pozrieme do ďalekej budúcnosti zistíme, že má pravdu. O približne 5 miliárd rokov začne našej hviezde dochádzať palivo.

Keď k tomu dôjde, vonkajšie vrstvy nášho Slnka sa začnú rozpínať a pohltia všetky planéty vnútornej Slnečnej sústavy, až na Mars. Samozrejme že je nemožné pripraviť sa na niečo, čo nastane až o niekoľko miliárd rokov a navyše sa ľudstvo musí popasovať s oveľa vážnejšou hrozbou, ktorá nad nami visí práve teraz – globálnym otepľovaním.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zatiaľ sa odborníci s touto hrozbou snažia popasovať znížením spotreby fosílnych palív, ktoré najviac prispievajú ku skleníkovým plynom v našej atmosfére, píše portál Interesting Engineering. Objavila sa ale nová štúdia, ktorá ponúka oveľa odvážnejšie a fascinujúcejšie riešenie. Stojí za ňou astronóm Sohrab Rahvar zo Sharif University of Technology v Iráne. Rahvar navrhuje, že by sme mohli našu planétu ochladiť tým, že ju posunieme ďalej od Slnka.

Je niečo také vôbec možné?

Obežná dráha našej planéty je extrémne stabilná. Za posledných 4.5-miliárd rokov ostala nezmenená a to aj napriek kolíziám s obrovskými meteoritmi, či planétou o veľkosti Marsu. Podľa článku portálu Big Think existuje 99% šanca, že obežná dráha Zeme ostanie aj naďalej nezmenená.

To ale nie je z hľadiska našej dlhodobej existencie dobrá správa. Či už sa nám podarí vyhrať nad globálnym otepľovaním, alebo nie, po uplynutí stopiek nastavených na 5 miliárd rokov, skončí Zem v útrobách rastúceho červeného obra – Slnka.

Rahvar preto vo svojej práci navrhuje celkom odvážny prístup k riešeniu problému. Tvrdí, že by sme mohli využiť gravitáciu asteroidov na to, aby sme Zem posunuli bližšie k Marsu. Hoci už tento plán znie dosť ambiciózne, v skutočnosti je ešte o trošku komplikovanejší. Využiť by sme totiž mali asteroidy, ktoré pomocou solárnych plachiet a motorov dostaneme z asteroidového pásu na lepšiu pozíciu.

Následne by sa gravitácia asteroidov postarala o to, aby bola naša planéta odtiahnutá ďalej od hviezdy, čo by ju ochladilo. Znie to fascinujúco, no zatiaľ odborníci predkladajú niekoľko ďalších riešení, ako s krízou globálneho otepľovania bojovať. Presun celej planéty na iné miesto je v tomto prípade jeden z najposlednejších plánov, ak by všetky ostatné zlyhali.

Rahvar navrhuje spomaliť asteroidy v páse medzi Marsom a Jupiterom. Ich spomalenie by ich vyslalo na špirálovitú dráhu smerom k Slnku. Podľa jeho teórie by mali tieto asteroidy preletieť popri Zemi a vplyvom ich gravitácie ju oddialiť od žeravej hviezdy. Zaujímavosťou je, že táto myšlienka vznikla už pred desiatimi rokmi. Vedci z Ames Research Center spadajúci pod NASA, prišli na to, že ak posunieme Zem kúsok ďalej, jej životnosť sa predĺži o ďalších 6-miliárd rokov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre