Ako videl Bill Gates internet v roku 1995? Toto o ňom napísal v internom liste určenom pre vedenie Microsoftu

Zakladateľ Microsoftu sa v jednej veci mýlil

Bill Gates Microsoft
Zdroj: flickr.com (Masaru Kamikura) (CC BY 2.0)

Ako priekopník v oblasti osobných počítačov, spoluzakladateľ Bill Gates pracoval celé desaťročia na svojom cieli, ktorým je „počítač na každom stole a v každej domácnosti.“

„Prílivová vlna“

Nie je preto žiadnym prekvapením, že v polovici 90. rokov bol Bill Gates jedným z mála, ktorý si uvedomoval potenciál internetu a pomocou neho si splnil svoj cieľ a výrazne rozšíril svoju spoločnosť. Pred 25 rokmi napísal vedeniu spoločnosti Microsoft list, v ktorom popisoval výhody internetu pre ich spoločnosť. Tento list nazval „Prílivová vlna internetu.“ Téme sa venuje portál CNBC.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Internet je prílivová vlna. Je rýchly a stáva sa nezastaviteľnou silou, ktorá už teraz mení spôsob, akým ľudia a spoločnosti medzi sebou komunikujú. Je to vynikajúca príležitosť a zároveň aj obrovská výzva,“ písal v svojom liste Gates.

Hlavnou myšlienkou listu bolo upozorniť na to, že sústrediť sa na stále rastúcu sféru internetu je pre ich spoločnosť smrteľne dôležité.

„Dosť som rozmýšľal nad internetom a môj uhol pohľadu sa postupne menil, rástol. Teraz prikladám internetu tú najvyššiu dôležitosť,“ píše sa v liste.

Opisoval v ňom, ako sa používal internet v roku 1995 a ako  postupne narastal obsah. Spoločnosti, rovnako ako individuálne osoby uverejňovali čoraz viac obsahu, ktorý sa delil od osobných stránok až po audio a video súbory. Internet sa stal miestom, kde sa publikujú obsahy. Zatvoril sa do akejsi slučky.

„Čím viac používateľov je na internete, tým viac obsahu sa vytvorí a čím viac obsahu sa vytvorí, tým viac používateľov príde,“ napísal Gates.

Jeho víziou bolo pre Microsoft chytiť sa dostupnej príležitosti a slúžiť ľuďom, ktorí ich softvér používali. Poznamenáva, že už v roku 1995 sa mohli zdieľať audio a video obsahy, vrátane komunikácie v reálnom čase. Uvádza taktiež prvé príklady online video konferencií.

Vyššia kvalita

Zároveň však vysvetľuje, že zatiaľ čo vyššie spomínané technológie boli dostupné, prichádzali v relatívne nízkej kvalite. Posilniť infraštruktúru internetu a priniesť audiovizuálne obsahy v oveľa vyššej kvalite preňho znamenalo odomknúť pravý potenciál internetu.

Samozrejme, že to nebola len spoločnosť Microsoft, ktorú musel Gates presvedčiť. V novembri 1995 bol v talkshow, ktorú moderoval David Letterman. V nej propagoval svoju knihu The Road Ahead a taktiež Internet Explorer, ktorý bol v tom čase prvým prehliadačom spoločnosti. Možnosťami internetu nebol v tej dobe slávny komik presvedčený.

„Počul som, že na internete si môžete pozrieť priamy prenos z baseballu a ja som im na to povedal: Hovorí vám niečo rádio?“ vtipkoval počas relácie Letterman.

Zaujímavosťou je, že Gates nepredpokladal s tým, že by sa internet mohol stať miestom, kde sa šíria dezinformácie. Tvrdil, že miesto, kde by dostupné fakty mohli byť overené expertmi a žurnalistami by vyrovnalo šírenie akýchkoľvek falošných správ.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre