BezpečnosťNávody

Ako spraviť z Facebook profilu viac súkromný účet? Nezdieľajte vaše informácie s každým a chráňte si súkromie!

Sociálna sieť Facebook nám umožňuje zdieľanie množstva údajov a informácií. Tie ale nemusia byť určené pre každého.

Sociálna sieť Facebook si aj napriek rastúcej popularite iných platforiem ako Instagram či TikTok stále drží svoju popularitu. Napriek tomu, že koncept sociálnych sietí je ľudí spájať najmä prostredníctvom zdieľania rôznych informácií, nie všetky veci chceme ukazovať celému svetu. A práve preto je dôležité mať prehľad v tom, kto všetko má prístup k vašim údajom či príspevkom. Pozrite sa preto na základné kroky, pomocou ktorých môžete zvýšiť súkromie vášho profilu.

Ako zvýšiť súkromie vášho účtu?

Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, tak na Facebooku je skutočne množstvo údajov, pri ktorých vieme rozhodovať o tom, komu sa zobrazia. Či už ide o osobné informácie ako vek či e-mailová adresa, alebo o príspevky ktoré zdieľame a stránky, ktorých obsah sledujeme. Všetky tieto veci si viete skryť pred nechcenými zvedavými očami a my si ukážeme, ako na to.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Väčšinu krokov si ukážeme v mobilnej aplikácii, ale ako sami neskôr uvidíte, tak kroky sú takmer identické aj v prípade webového zobrazenia na počítači. Najprv je ale potrebné sa dostať do nastavení. To urobíte kliknutím na hamburgerové menu v hornej lište a kliknutím na možnosť Nastavenia a súkromie. Následne kliknite na možnosť Nastavenia.

facebook nastavenia apka
Zdroj: vosveteit.sk

V nich uvidíte množstvo rôznych sekcií, ktoré je tiež vhodné poznať, no my sa najprv zameriame na viditeľnosť príspevkov. Nastavenia zobrazovania príspevkov otvoríte kliknutím na Príspevky v sekcii Publikum a viditeľnosť.

facebook príspevky nastavenie
Zdroj: vosveteit.sk

Následne zmeňte nastavenie zobrazovania budúcich príspevkov na vašich priateľov, prípadne si zoznam ľudí vyberte sami. Okrem budúcich príspevkov viete taktiež obmedziť aj zobrazenie už pridaných príspevkov.

facebook vybrať publikum
Zdroj: vosveteit.sk

V sekcii Publikum a viditeľnosť je zaujímavá časť s názvom Ako vás môžu ľudia nájsť a kontaktovať.

facebook ako vás môžu nájsť
Zdroj: vosveteit.sk

Táto časť ponúka skutočne množstvo nastavení ako zobrazovanie zoznamu priateľov či to, kto vám môže poslať žiadosť o priateľstvo. Ak máte radi svoje súkromie, tak tieto nastavenia rozhodne nenechajte na možnosti Všetci. Rovnako do pozornosti by sme vám dali aj možnosť vypnutia indexovania vášho profilu vo vyhľadávačov. Tak isto vám odporúčame vypnúť vyhľadanie vášho profilu cez mobilné číslo a e-mailovú adresu.

facebook ako vás môžu nájsť 2
Zdroj: vosveteit.sk

Nastavenia súkromia na počítači

Na počítači sú tieto nastavenia veľmi podobné ako v prípade mobilnej aplikácie, no niektoré veci sa môžu nachádzať na inom mieste. Nastavenia ale otvoríte kliknutím na profilovú ikonu, kde otvorte Nastavenia a súkromie. To vám rovnako ako v smartfóne otvorí ďalšie menu, v ktorom kliknite na Nastavenia.

facebook nastavenia 1
Zdroj: vosveteit.sk

Z menu na ľavej strane vyberte možnosť Súkromie. V tejto sekcii môžete nájsť nastavenia, o ktorých sme hovorili vyššie. Kliknutím na Skontrolovať niekoľko dôležitých nastavení otvoríte zoznam tých najdôležitejších nastavení, pri ktorých vám Facebook rovno odporučí nápravu. Okrem už spomenutých nastavení tu máme zaujímavú možnosť v sekcii Vaša aktivita, ktorá je na poslednom mieste. Tu si viete nastaviť to, komu sa zobrazia stránky, ktoré sledujete. Toto nastavenia vám odporúčame zmeniť na priateľov, prípadne obmedzte zobrazenie iba na vás.

facebook súkromie 2
Zdroj: vosveteit.sk

Pomocou zmeny týchto nastavení si viete výrazne vylepšiť súkromie na Facebooku. To ale rozhodne nie sú všetky nastavenia, preto si vyhraďte čas a porozhliadnite sa aj v iných nastaveniach. Čím viac si Facebook prispôsobíte, tým sa na ňom budete cítiť lepšie.

Pozor aj na to, aké aplikácie máte prepojené s vašim účtom

Rovnako nám dovoľte, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali téme, aké aplikácie a služby máte prepojené s vašim účtom. Vo všeobecnosti sa odporúča, aby ste mali prepojených čo najmenej aplikácií tretích strán s vašom profilom. Dôvodom je, že ani sám Facebook riadne nevie, ako s vašimi údajmi narábajú vývojári tretích strán. Rovnako zvyšujete i riziko, že ak dôjde k hacknutiu konkrétnej služby, tak môže dôjsť k úniku aj vašich informácií.

K týmto nastaveniam sa vo všeobecnosti dostanete prostredníctvom Nastavení aplikácie a sekcie Zabezpečenie. Následne vyhľadajte v ponuke možnosť Aplikácie a weby, kde uvidíte prepojené služby s vašim účtom. Po ich rozkliknutí uvidíte i to, ku akým informáciám pristupujú.

Facebook je neuveriteľný nástroj, ktorý spojil miliardy používateľov po celom svete. Namiesto zdieľania vášho profilu s verejnosťou, je ale najlepšie nastaviť svoj účet ako súkromný a zdieľať ho iba so svojimi priateľmi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close