Ako skontrolovať spotrebu dát na počítačoch s Windows 11?

Rovnako ako na smartfóne, kontrola spotreby dát na PC a laptopoch je mimoriadne jednoduchá.

Ako si možete skontrolovať spotrebu dát na PC?
Zdroj: mundissima / Shutterstock .com, Pixabay (tejasp), Úprava: Vosveteit.sk

Na internete dnes väčšina trávi pomerne veľa času a nie je žiadny rozdiel v tom, či surfujete webom na smartfóne alebo na PC.

Ak sa pripájame na internet cez počítač, pravdepodobne sa nachádzame v pohodlí domova na vlastnej Wi-Fi. V tomto prípade dnes nie je bežné, že by bol váš internet obmedzený, no cenovo dostupnejšie ponuky môžu prichádzať s limitovaným mesačným plánom. Rovnako ak beriete laptop na cesty a máte 5G pripojenie, aj tieto balíky bývajú obmedzené množstvom dát, ktoré môžete využiť než sa vám pripojenie spomalí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na smartfónoch sa dá v priebehu sekundy skontrolovať, koľko dát sme zatiaľ minuli a hoci na Windowse je tento proces o niečo komplikovanejší, stále vám zaberie ani nie minútu. Ako si teda viete skontrolovať na Windows 11 spotrebu dát?

Kontrola spotreby dát na Windows 11

Ako prvé si otvorte nastavenia, čo môžete urobiť rýchlejšie klávesovou skratkou „windows+I“. V nastaveniach nájdite naľavo možnosť Sieť a internet a kliknite na ňu. Otvorí sa vám okno, v ktorom na spodku nájdete možnosť rozšírených nastavení. Kliknite na ňu.

Ako zistiť koľko dát ste minuli na PC?
Zdroj: Vosveteit.sk

Následne vás Windows zavedie do nového okna, kde máte na výber tiež z niekoľkých možností. V tomto prípade nás zaujíma možnosť Spotreba dát. Po kliknutí na ňu sa dostanete tam, kam potrebujete.

Ako zistiť koľko dát ste minuli na PC?
Zdroj: Vosveteit.sk

V okne uvidíte množstvo GB spotrebovaných za posledný mesiac, rovnako ako aj zoznam aplikácií, ktoré minuli najviac dát. Na vrchu zoznamu intuitívne nájdete aplikácie, cez ktoré ste minuli najviac GB. Takýmto spôsobom si viete rýchlo skontrolovať, ktoré aplikácie využívajú internet najviac a tým aj monitorovať vašu spotrebu. Ako môžete vidieť na obrázku nižšie, najviac dát spotrebovala platforma Steam, ktorá slúži hlavne na inštaláciu a spúšťanie digitálnych hier. Keď vieme, že máme obmedzený internetový plán, vieme si používanie tejto platformy lepšie ustriehnuť.

Ako zistiť koľko dát ste minuli na PC?
Zdroj: Vosveteit.sk

Nastavte si limit

Ide to však aj jednoduchšie. Ak môžete napríklad za mesiac minúť len 100 GB dát, v tomto okne si viete jednoducho nastaviť limit. Vpravo hore kliknite na možnosť Zadať limit a v okne si môžete nastaviť koľko dát môžete za mesiac minúť. Windows vás potom upozorní, ak sa k nastavenému limitu priblížite.

Ako zistiť koľko dát ste minuli na PC?
Zdroj: Vosveteit.sk

Operačný systém vás upozorní na možnosť prekročenia limitu, no neznamená to, že vás od internetu odstrihne. Aj naďalej budete môcť používať všetko tak ako doteraz, no sami by ste mali vedieť, či prečerpanie dát prinesie ďalšie poplatky, alebo sa vám len spomalí pripojenie.

Sledovanie spotreby dát môže byť skvelý spôsob ako získať perspektívu o tom, čo na internete robíme, ktoré aplikácie sú náročné na dáta, alebo len koľko GB dát sme schopní minúť za mesiac. Tieto údaje si viete vždy jednoducho skontrolovať za pár sekúnd.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre