Ako sa môžete pozrieť, ktoré dáta o vás Facebook aktívne zbiera a uchováva?

Dnes už nie sú tak cennými ani peniaze, ale skôr informácie

Facebook sledovanie
Zdroj: Vosveteit.sk, tracking, Facebook

Pár dní dozadu sme sa venovali téme WhatsAppu a jeho podmienkam používania v súvislosti s dátami, ktoré aktívne zbiera o používateľoch. Rovnako sme vám ukázali, aké dáta získate, ak si vyžiadajte výpis informácií o vašom účte prostredníctvom aplikácie. Ako ste mohli vidieť, tak sa dostanete k relatívne malému množstvu dát, hoci služba ich zbiera a využíva výrazne viac. Ako je na tom však Facebook a aké dáta zbiera? 

Facebook je na tom s transparentnosťou o niečo lepšie

Určite nebude pre nikoho prekvapením, že Facebook zbiera výrazne viac dát. K dátam, ktoré však o vás zbiera, sa viete dostať o niečo šikovnejšie. Rovnako sa dostanete k vcelku podrobným, ako aj historickým dátam. Ide napríklad o informácie, čo ste v minulosti označili, že sa vám páči, čo ste napísali a podobne. Inými slovami, dostanete bohatý dataset dát, ktorý manuálne spracovať nie je vôbec jednoduché. Zároveň treba povedať, že si viete pozrieť aj dáta niekoľko rokov dozadu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V prvom kroku si otvorte Facebook a kliknite na ponuku nastavení (ikonka šípky vedľa oznámení). Potom kliknite na možnosť Nastavenia a súkromie. Potom kliknite na Nastavenia.

V ďalšom kroku uvidíte ponuku nastavení, ako môžete vidieť nižšie. Zvoľte možnosť Súkromie. Potom zvoľte možnosť Vaše informácie na Facebooku. 

Následne sa vám otvorí ponuka, ako môžete vidieť nižšie. Uvidíte sekcie ako prístup k profilovým informáciám, spravovanie vašich informácií a podobne. Najzaujímavejšou sekciou je však bezpochyby Záznam o činnosti, ktorý obsahuje bohaté dáta o vašej aktivite.  Rovnako viete zvoliť aj časové obdobie, ktoré vás zaujíma.

Ake data zbiera facebook_5
Zdroj: Vosveteit.sk

Potom sa vám otvorí zoznam vašej aktivity. Do pozornosti vám dávame možnosť filtrovať, kde si následne môžete vyfiltrovať jednotlivé aktivity akými sú napríklad označenia, že sa vám dačo páči, komentáre, príspevky na nástenke, a podobne.

Ukladá o vás Facebook informácie len na stránkach Facebooku? Ale kdeže…

Dovoľte sa nám vrátiť ešte dva kroky dozadu, do sekcie Vaše informácie na Facebooku, kde by sme vám chceli dať do pozornosti možnosť Aktivita mimo Facebooku. Ide o vcelku zaujímavú sekciu, ktorá ponúka prehľad i nformácií z aplikácií tretích strán, ktoré využívajú služby Facebooku.

„Aktivita mimo Facebooku zahŕňa informácie, ktoré s nami zdieľajú firmy a organizácie o vašich interakciách s nimi. Interakciou je napríklad návšteva ich webu alebo prihlásenie do ich aplikácie cez Facebook. Aktivita mimo Facebooku nezahŕňa zoznamy zákazníkov, ktoré firmy používajú na to, aby zobrazili relevantné reklamy jedinečnej skupine zákazníkov.“ píše sociálna sieť.

Ake data zbiera facebook_8
Zdroj: Vosveteit.sk

Ide napríklad o informácie, keď navštívite nejaké webové stránky, či pracujete s aplikáciami, ktoré  o vás zbierajú informácie prostredníctvom nástrojov sociálnej siete.

Páčil sa vám článok, alebo bol pre vás užitočným? Podporte ho zdieľaním prostredníctvom sociálnych sietí. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre