Ako sa chrániť v prípade krádeže smartfónu? Pripravte sa pomocou týchto jednoduchých trikov

V tomto prípade je dôležitá hlavne prevencia .

Ukradnuty smartfon
Zdroj: flickr.com (Kārlis Dambrāns) (CC BY 2.0 DEED)

Hoci by na to každý radšej nemyslel, krádež smartfónu je reálnou situáciou, v ktorej sa môže ocitnúť každý z nás. Lenže čo v takej chvíli robiť?

Keď zistíte, že vám zariadenie zmizlo z vrecka, veľa možností vám už neostáva. Je preto mimoriadne dôležité aby ste mysleli na opatrenia ešte skôr, než táto situácia nastane. Portál How-To Geek prináša niekoľko užitočných rád, ako zlepšiť vašu situáciu, ak sa niekomu podarilo odcudziť váš smartfón.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Uzamknite si obrazovku

Heslo, bezpečnostný obrazec, odtlačok prsta, či odomykanie pomocou tváre. Hoci väčšina z nás využíva nejakú formu uzamknutia obrazovky, aby ochránili svoje citlivé informácie pred zvedavými očami, stále sa nájdu takí, ktorí nemajú svoje zariadenie uzamknuté. Ak nepoužívate žiadnu formu zabezpečenia, zlodej má prakticky otvorenú cestu do vášho zariadenia.

Uzamknutie obrazovky je v tomto prípade základ. Hoci sa heslá dajú prelomiť, potenciálneho zlodeja môžu od krádeže odradiť.

Využívajte aplikáciu nájdenie zariadenia

Spoločnosť Google ponúka možnosť nájdi moje zariadenie, ktorá je ideálna v prípade, že ste váš smartfón stratili, alebo vám bol odcudzený. Ide o funkciu, ktorá je predinštalovaná na všetkých zariadeniach Android, čiže z vašej strany nemusíte robiť absolútne nič, len sa uistiť že funguje.

Ako sa chrániť proti krádeži smartfónu?
Zdroj: Vosveteit.sk

Stačí len zájsť na túto stránku a pozrieť sa, či tam je vaše zariadenie. Z tejto stránky môžete prehrať zvuk, ktorý vám pomôže zariadenie nájsť, alebo ho môžete uzamknúť v prípade, že bolo odcudzené. V najhorších prípadoch si môžete zvoliť aj možnosť vymazať zariadenie.

Zálohujte si údaje

V prípade krádeže existuje riziko, že už svoje zariadenie neuvidíte a prídete o všetko dôležité, čo ste na ňom mali uložené. Odporúča sa preto vytvoriť si zálohu. Mať všetky dôležité dáta na bezpečnom mieste je skvelou prevenciou nielen pred krádežou, ale aj pred nečakaným poškodením smartfónu. Možnosti zálohy ponúka aj spoločnosť Google, prostredníctvom svojho úložiska Google Disk.

Vytvorte si tajné priečinky

V smartfóne máme množstvo citlivých dát, ktoré by sa nemali dostať mimo našich rúk. Okrem tradičného uzamknutia zariadenia je vhodné vytvoriť si aj súkromné priečinky. Do nich môžete ukladať fotografie, videá, či iné súbory. Súkromné priečinky bývajú väčšinou schované pred zrakom bežného človeka a sú navyše chránené heslom, či odtlačkom prsta.

Zapíšte si IMEI číslo

Každé zariadenie má svoje vlastné IMEI číslo (pozn. redakcie: International Mobile Equipment Identity). Je to jedinečný kód, ktorý identifikuje vaše zariadenie a neviaže sa so SIM kartou. Na väčšine Android zariadení môžete IMEI číslo nájsť v nastaveniach a v časti info o telefóne.

Ako sa chrániť proti krádeži smartfónu?
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak by ste tam tento údaj nenašli, do vyhľadávania v nastaveniach jednoducho napíšte IMEI. Stačí, ak si toto číslo niekam zapíšete a posuniete ho v prípade krádeže patričným orgánom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre