APLIKÁCIE A HRYAutáNávody

Ako prinútiť Google Mapy, aby vás navigovali po trase, po ktorej ušetríte palivo? Toto si zapnite, vaša peňaženka sa vám poďakuje!

Google Mapy už dlhšiu dobu ponúkajú funkciu, ktorá vám vyhľadá trasu, po ktorej spotrebujete menej paliva. Pozrite sa, ako túto funkciu aktivujete.

Ceny pohonných hmôt nie sú práve najlacnejšie, dokonca ich cena priebežne rastie. S cenou paliva vám nepomôže, no existuje funkcia, pomocou ktorej ho spotrebujete menej. Zapnutie funkcie nižšie v aplikácii Google Mapy vám pomôže ušetriť palivo a tým aj vaše peniaze. Google Mapy vedia odhadnúť, akú spotrebu paliva bude mať vaše auto z bodu A do bodu B a na základe toho vám odporučí trasu, po ktorej ho spotrebujete menej.

Google Mapy pri výbere takejto trasy zohľadňujú tieto faktory:

 • Premávku.
 • Podmienky na ceste.
 • Jednoduchosť trasy (napr. terén, ako často je potrebné zastaviť sa a rozbehnúť,..).

Ak k vášmu cieľu vedú rôzne trasy, aplikácia zvýrazní nielen tú najrýchlejšiu, ale aj tú, ktorá je najviac efektívna z pohľadu spotreby paliva. Ak ale funkciu nemáte aktívnu, navigácia vám zvýrazní len tú najrýchlejšiu trasu. Je užitočné si ju zapnúť, nikdy neviete v akej situácii sa budete nachádzať, a kedy sa vám to môže hodiť. Napríklad, sa viete ocitnúť v situácii, kedy máte málo benzínu, no benzínová pumpa je ešte ďaleko, práve vtedy by sa vám funkcia hodilo ako soľ.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako zapnúť funkciu „Uprednostniť úsporné trasy“

 1. Otvorte si aplikáciu Google Mapy.
 2. Kliknite na vašu profilovú fotku v pravom, hornom rohu.
 3. Zvoľte si Nastavenia.
 4. Následne uvidíte možnosť „Navigácia„, kliknite na ňu.
Navigácia google mapy
Zdroj: Vosveteit.sk

5. Teraz si zapnite si funkciu „Uprednostniť úsporné trasy„. Potom, ako tak spravíte, Mapy budú pri podobných časoch príchodu navrhovať trasy s nižšou spotrebou paliva.

uprednostniť úsporné trasy
Zdroj: Vosveteit.sk

 

„Odhadujeme energetickú a palivovú účinnosť na základe poznatkov z Národného laboratória pre obnoviteľnú energiu Ministerstva energetiky USA a údajov od Európskej environmentálnej agentúry. Tento výpočet zahŕňa faktory, ktoré ovplyvňujú vašu spotrebu paliva a energie a emisie CO2e,..“, vysvetľuje Google, ako funguje táto funkcia.

Ako vybrať typ motora

Treba ale uviesť, že najefektívnejšia trasa z hľadiska paliva alebo energie sa môže líšiť v závislosti od typu motora. Preto je dôležité, aby ste Google Mapám poskytli informáciu, aký typ auta máte. Urobiť tak môžete pomocou návodu nižšie.

 1. Otvorte si aplikáciu Google Mapy.
 2. Kliknite na vašu profilovú fotku v pravom, hornom rohu.
 3. Zvoľte si Nastavenia.
 4. Opäť kliknite na možnosť „Navigácia„.
 5. Zvoľte „Typ motora„. Vybrať si viete z možností: Benzínový, Naftový, Elektrický, Hybridný. Hybridný si zvoľte vtedy, keď je to hybrid alebo plug-in hybrid, ktorý je väčšinou poháňaný palivom. A Elektrický si zvoľte vtedy, ak máte EV alebo plug-in, ktorý je poháňaný väčšinou elektrinou.
 6. Teraz vám zostáva už len zvoliť, aký typ motora máte a následne kliknite na Hotovo.

V prípade motocyklov je momentálne podporovaný len motor na plyn. Pevne veríme, že funkciu vyššie využijete a hlavne, že ušetríte palivo a tým odbremeníte aj vašu peňaženku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close