Ako pomohol Mesiac ešte sa formujúcej Zemi?

Vďaka našej prirodzenej družici máme na našej planéte stále atmosféru

Zem a Mesiac
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž), Pixabay.com (Free-Photos)

Pred 4.5-miliardami rokov Zem vyzerala úplne inak ako dnes. Naša planéta bola horúcim zlepencom s nepredstaviteľnými teplotami a toxickým vzduchom. Navyše Slnko bombardovalo našu Zem dávkami radiácie, prostredníctvom výronov hmoty. Tie ohrozovali našu atmosféru, píše NASA.

Mali sme však pomoc, akýsi ochranný štít. Vďaka nemu sa mohla na našej planéte udržať atmosféra a neskôr aj vyvinúť život. Čo bolo tým štítom? Náš Mesiac. Mesiac vznikol práve pred 4.5 miliardami rokov. Predpokladá sa, že do mladej Zeme narazila planéta o veľkosti Marsu, ktorú vedci nazývajú Theia. Trosky, ktoré po gigantickej zrážke ostali na obežnej dráhe, vytvorili Mesiac.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aj vďaka gravitácii Mesiaca sa rotácia našej planéty ustálila. Bolo to obdobie, kedy jeden deň mohol trvať približne päť hodín. Na počiatku sa Mesiac nachádzal oveľa bližšie, než dnes. Je potvrdené, že každý rok ustúpi naša prirodzená družica o približne 4 cm ďalej.

Vzájomná pomoc

Vedci si dlho mysleli, že Mesiac nemal dlhodobé magnetické pole, hlavne kvôli malému jadru. To ale nemusí byť pravda. Vzorky mesačnej pôdy, zozbierané v rámci programu Apollo, pomohli vedcom objaviť, že Mesiac mohol mať kedysi dávno svoju vlastnú magnetosféru. Mohli za to prúdy roztaveného železa, ktoré prúdili pod povrchom Mesiaca. Táto magnetosféra však netrvala dlho, kvôli veľkosti samotnej družice.

„Predstavte si Mesiac ako koláč, ktorý vytiahnete z rúry. Čím väčšia masa, tým dlhšie trvá, kým vychladne. Preto má naša Zem stále svoje magnetické pole a Mesiac nie,“ hovorí Jim Green, autor novej štúdie.

Vďaka novej simulácii sa mohol tím vedcov z americkej NASA dozvedieť, ako sa správalo magnetické pole Zeme a Mesiaca v období pred 4-miliardami rokov. Ukázalo sa, že v istých bodoch mohlo dôjsť k spojeniu oboch magnetosfér. Tie následne poskytovali ochranu pred slnečnou radiáciou, ktorá by inak prenikla hlbšie ku nám. K spojeniu magnetosfér malo podľa vedcov dôjsť v polárnych oblastiach oboch objektov.

Mesiac
Zdroj: NASA

Na oplátku, naša Zem pomáhala Mesiacu udržať si v tom čase tenkú atmosféru. V mesačnom regolite totiž vedci objavili stopy dusíka, ktorý dominuje našej atmosfére. Preto vedci veria, že Mesiac mohol mať kedysi dávno svoju vlastnú atmosféru.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre