Ako NASA pripravuje kozmonautov na projekt Artemis, ktorý nás má poslať späť na Mesiac?

Pozrite sa, ako NASA pripravuje kozmonautov. Okrem skvelej kondície, potrebujú aj mnoho vedomostí

Ako NASA trenuje kozmonautov
Zdroj: Youtube (NASA Goddard)

Návrat ľudí späť na povrch Mesiaca je naplánovaný na rok 2024, ako časť projektu Artemis, ktorý len nedávno predstavili Američania. Malo by ísť veľkolepú udalosť, ktorá by na konci dňa mala vyústiť do vybudovania mesačnej základne a „odrazového mostíka“ pre ďalšie vesmírne misie vrátane navštívenia Marsu.

Ako však prebieha tréning americkej NASA, ktorí má zabezpečiť úspech tejto misie? NASA zverejnila prostredníctvom serverov Youtube video, v ktorom ukazuje, čo to všetko obnáša a čím si musí prejsť nie len vývojoví tím, ale aj samotní kozmonauti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako NASA pripravuje kozmonautov?

NASA prezrádza, že kozmonauti musia mať okrem iného aj dostatok vedomostí na to, aby vedeli rozoznávať jednotlivé horniny, ako aj to, ako ich odoberať, uskladniť a dopraviť späť na Zem.  Ide nie len o stovky hodín trénovania v praxi, ale aj štúdium literatúry. NASA hovorí, že ich vedomosti sú na úrovni vysokoškolsky vzdelaného geológia.

NASA_trenovanie kozmonautov_geologia
Zdroj: Youtube (NASA Goddard)

Tam to však nekončí, dôležité je sa naučiť aj pohybovať po povrchu Mesiaca, pričom pohyb je výrazne odlišný od toho na Zemi. Jedna vec je gravitácia, a druhá je samotný skafander, ktorý musí byť dostatočne flexibilným. NASA preto trénuje pohyb kozmonautov nie len prostredníctvom špeciálnych nástrojov, ale aj v rôznych podmienkach. Napríklad na púšti, pod vodou, v rôznych atmosférach umelo vytvorených a podobne. Nehovor viac o trénovaní preťaženia (tiažového zrýchlenie), ktoré vzniká pri rýchlom pohybe. Napríklad pri štarte rakety, či pri pristávaní. Cieľom tohto procesu je im priniesť „reálny“ zážitok, s akým sa stretnú vo vesmíre.

Nezvyčajne pre nich nie je trénovanie ani na rôznych vyhasnutých sopečných povrchoch, ktoré sa podmienkami aspoň čiastočne približujú vybraným častiam Mesiaca. Okrem iného trénujú aj ovládanie rôznych vozidiel, či iných mechanizmov vrátane nástrojov na zbieranie vzoriek.

Ako takýto tréning vyzerá v praxi sa môžete pozrieť vo videu nižšie.

NASA verí, že prostredníctvom programu Artemis vytvorí na Mesiaci stanicu, ktorá nám umožní trvalú prítomnosť na Mesiaci. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre