BezpečnosťNávody

Ako nakonfigurovať aplikáciu pre SMS správy, aby ste sa vyhli podvodným SMS?

Zapnite si tieto dve funkcie v aplikácii Správy, aby ste odfiltrovali veľkú časť podvodných SMS, ktorých cieľom je vybieliť vám bankový účet.

Online podvody sa stali každodennou súčasťou našich životov. Naše e-mailové schránky zaplavujú rôzne falošné výzvy, napríklad, aby sme aktualizovali naše osobné údaje, lebo nám nemohol byť doručený balík. Prípadne falošné predvolania a podobne. A hoci sa zámienka, pod ktorou nás útočníci oslovujú pravidelne mení, tak cieľ je rovnaký, získať citlivé údaje, najlepšie informácie z bankovej karty a zneužiť ich. Podobne to aj v prípade SMS správ. Podvody ale cez SMS bývajú štatisticky úspešnejšie a to hlavne preto, lebo ľudia majú tendenciu na SMS správu reagovať hneď zatiaľ čo na e-maily nie.

Dobrou správou ale je, že existuje viacero funkcií, pomocou ktorých dokáže eliminovať veľkú časť pokusov o podvod. Dve funkcie sú ale kľúčové. Poďme sa ne pozrieť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zapnite si tieto funkcie, aby ste sa vyhli SMS podvodom

Povoľte ochranu pred spamom

Prvá a kľúčová funkcia, ktorá je schopnou odfiltrovať väčšinu podvodných SMS je Ochrana pred spamom. Väčšina falošných správ používa rovnaké metódy, ako sa získať citlivé údaje. Napríklad, zväčša sa v tomto type správ nachádza URL adresa, ktorá vedie na falošnú URL adresu, ktorá je zhlukom náhodných písmen. Inými slovami, nejde o bežnú a regulárnu webovú stránku. Algoritmy, ktoré sa starajú o identifikáciu týchto správ, vedia takéto URL adresy rýchlo identifikovať a rovno presmerujú takúto SMS do spamu. Dobrým príkladom je URL adresa nižšie.

Podvodna SMS dorucenie balika
Zdroj: Vosveteit.sk

Aby aplikácia Správy vedela identifikovať tento typ obsahu, tak je potrebné povoliť funkciu Ochrana pred spamom. Dostanete sa k nej pomocou pár kliknutí. Postup nižšie si ukážeme v aplikácii Správy od Google, no funkcia je dostupnou aj v iných aplikáciách tohto typu. Ako si otvoríte aplikáciu, tak kliknite na váš profilový obrázok. Následne si otvorte Nastavenia aplikácie.

Ponuku teraz zrolujte k možnosti Ochrana pred spamom. Otvorte túto kartu a povoľte funkciu.

Ako si túto funkciu zapnete, tak správy, ktoré aplikácia deteguje ako falošné, tak ich automaticky presunie do priečinku so spamom.

Zapnite si automatické ukážky URL adries

Pravdou ale je, že nie všetky podvodné SMS správy dokážu detekčné systémy odhaliť. Môže sa preto stať, že nejaká tá správa vám raz za čas príde. Existuje ale ešte jedna finta, ktorá vám môže pomôcť odhaliť, že vám prišiel odkaz na falošný web bez toho, aby ste na samotný odkaz klikli. Zapnite si ukážky webov. Vráťte sa teraz do Nastavení aplikácie a z ponuky vyberte možnosť Automatické ukážky. Povoľte teraz funkciu Zobrazovať len ukážky z webových odkazov alebo Zobrazovať všetky ukážky.

Výhodou tejto funkcie je, že keď vám príde SMS správa s URL odkazom, tak uvidíte náhľad webovej stránky bez toho, aby ste na web klikli. Veľká časť falošných stránok nie je dokonalo optimalizovaných a preto náhľad stránky, bude už na prvý pohľad vyzerať zvláštne. To vám bude slúžiť ako „výkričník“, aby ste s webom pracovali opatrne, ak sa rozhodnete stránku navštíviť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close