BezpečnosťNávody

Ako môžete zistiť, ktoré aplikácie tretích strán pristupujú k vášmu Gmail účtu?

Pozrite sa, ktoré aplikácie pristupujú k vášmu Gmail účtu a tak môžu potenciálne pristupovať i k citlivým údajom vo vašom účte.

Gmail v súčasnosti patrí medzi najpopulárnejších e-mailových klientov na svete. Nie tak dávno sme vám ukázali, ako môžete zistiť, či sa niekto cudzí neprihlásil do vášho e-mailového účtu bez vášho vedomia. Rovnako sme vám dali do pozornosti funkciu dvojfaktorovej autentifikácie, prostredníctvom ktorej môžete zamedziť, aby sa niekto neoprávnený nedostal do vášho účtu.

Dnes by sme vám chceli ukázať ďalšiu zaujímavú funkciu, ktorá stojí za pozornosť.

Ako zistiť, ktoré aplikácie pristupujú k vášmu Gmail účtu

Mnohí z nás pri registrácii do rôznych služieb využívajú možnosť prihlásenia sa prostredníctvom nášho Gmail účtu alebo Facebook účtu. Možno ste ani netušili, ale ak sa prihlásime do rôznych služieb, napríklad prostredníctvom Facebook účtu, tak prevádzkovateľ stránky môže o nás zbierať množstvo údajov, ktoré môže využiť napríklad za účelom lepšieho cielenia reklamy. Rovnako to platí i pre naše Gmail účty. V niektorých prípadoch, ak si riadne nepozrieme, aké povolenia presne udeľujeme týmto službám, tak dokonca môžu tieto služby zbierať aj iné citlivé údaje, prípadne sa vystavujeme i riziku úniku dát. Preto je dobré, ak si z času na čas pozrieme, komu každému sme udelili povolenia a hlavne aké v súvislosti s prístupom do našich účtov.

Zistiť, aké služby pristupujú k nášmu účtu, je pomerne jednoduché. Stačí byť prihlásený k Gmail účtu a otvoriť si túto adresu ochrany osobných údajov spoločnosti Google. Následne uvidíte zoznam aplikácií, ktoré pristupujú k vášmu Gmail účtu rovnako aj ku akým častiam vášho účtu, môžu jednotlivé služby pristupovať.

aplikacie ktore pristupuju k gmail uctu
Zdroj: Vosveteit.sk

V prípade, ak by ste chceli následne nejakej aplikácií, či službe obmedziť prístup, tak stačí na ňu kliknúť a zvoliť možnosť Odstrániť prístup (Remove access).

aplikacie ktore pristupuju k gmail uctu_odstrenie pristupu
Zdroj: Vosveteit.sk

Ku akým dátam môžu služby a aplikácie tretích strán pristupovať?

Google na svojich stránkach upozorňuje, že ide o tretie strany, ktoré nie sú prepojené so spoločnosťou Google, a preto by sme mali zvážiť, či budeme s nimi zdieľať informácie.

„Tretie strany sú spoločnosti alebo vývojári, ktorí nie sú spoločnosťou Google. Zdieľajte svoje údaje iba s tretími stranami, ktorým dôverujete.“ píše Google na stránke podpory.

Spoločnosť rovnako hovorí, že tieto aplikácie môžu pristupovať i k citlivým údajom, a preto by sme si mali dávať pozor, aké povolenia im udelíme. Google ďalej dodáva, že môže ísť napríklad o dáta uložené na úložisku Google Drive, prístup k e-mailom, fotografiám, kalendáru a ku kontaktom synchronizovaným s vašim účtom. Spoločnosť rovnako dodáva, že tým, že udelíte tretej strane prístup do vášho účtu, tak to automaticky neznamená, že povoľujete i spoločnosti Google pristupovať k účtu, do ktorého ste sa prihlásili. Druhým dychom Google hovorí, že v niektorých prípadoch, ak to spoločnosti Google povolíte, tak môže pristupovať i k časti dátam, ktoré sa v danej službe nachádzajú. Môže ísť napríklad o históriu nákupov a podobne.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close