NávodySpravodajstvoWindows

Ako môžete zistiť dôvod, prečo vám padol Windows 10, či aplikácia? Túto funkciu neprehliadajte!

Windows 10 ponúka šikovný nástroj, ktorý vám vie prezradiť dôvody pádov systému, či aplikácií.

Windows 10 je operačným systémom, ktorý aktuálne poháňa viac ako 1-miliardu zariadení. Ide tak o enormne veľké množstvo zariadení s „nekonečnými“ možnosťami konfigurácie. To je aj jeden z dôvodov, prečo sa nie vždy Microsoftu vydarí aktualizácia podľa predstáv používateľov.

Zatiaľ čo na jednom zariadení Windows 10 funguje ako hodinky, tak na inom nemusí. Týka sa to obzvlášť menej rozšírených a menej populárnych zariadení, pre ktoré sú jednotlivé funkcie optimalizované jednoducho neskôr. Hoci Microsoft v minulosti zaviedol funkciu, ktorá obmedzuje distribúciu veľkých aktualizácií pre zariadenia, ktoré nemusia byť dokonalo optimalizovanými, tak aj napriek tomu z času na čas nejaký update „prekĺzne“ aj do počítačov, do ktorých by nemal.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najčastejšie sa následne môžeme stretávať s pádmi aplikácií,  zamŕzaním systému, či jeho pádom. V týchto prípadoch nie je ničím výnimočná ani „obrazovka smrti“, kedy nastane fatálne zlyhaniu systému.

obrazovka smrti death screen windows
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako zistiť dôvod, prečo vám padol Windows 10?

V mnohých prípadoch môže systém padnúť bez toho, aby tam bol nejaký rázny dôvod. Môže sa to stať pri nekompatibilite nejaké hosoftwaru, preťažení systému a podobne. Ako však možno zistiť dôvod, prečo sa tak stalo? 

Za týmto účelom, kedy chcete odhaliť dôvod pádu systému, či aplikácií vo vašom počítači, Windows 10 ponúka skvelý nástrojom, ktorý sa volá „Reliability“, resp. História spoľahlivosti systému. Dostať sa k tomuto nástroju je vcelku jednoduché. Otvorte si ponuku Štart a napíšte „Zobraziť históriu spoľahlivosti“ (pozn. redakcie prípadne Realiability, ak máte operačným systém v EN jazyku). Následne otvorte aplikáciu, ktorú vám systém vyhľadal. 

Windows 10_historia padov systemu
Zdroj: Vosveteit.sk

Potom, ako otvoríte aplikáciu, tak uvidíte okno, ako môžete vidieť na obrázku nižšie. 

Windows 10_historia padov systemu_prehlad
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako môžete vidieť vyššie, tak okno obsahuje sumár chýb, ktoré boli zaznamená vo Windows 10. Ide o zlyhania aplikácií, systému, upozornenia a podobne. Následne, keď kliknete na jednotlivú položku, tak v spodnej časti tabuľky uvidíte možnosť „Zobraziť technické podrobnosti“. Potom, ako otvoríte túto ponuku, tak sa dostanete k dôvodu zlyhania chodu systému, prípadne aplikácie a podobne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close