Ako môžete zabrániť tomu, aby vás niekto cez Android špehoval a aby ste zabránili úniku dát z vášho smartfónu?

Pozrite sa na niekoľko základných bezpečnostných pravidiel, ktoré by ste mali dodržiavať, aby sa hacker nedostal do vášho zariadenia. Prejdete tak odcudzeniu citlivých údajov a ich zneužitiu.

Hacker android
Zdroj: pngkey.com, Vosveteit.sk

Naše smartfóny už roky nepoužívame len na telefonovanie či písanie správ. Ide o nástroje, ktoré nám uľahčujú každodenný život. Pristupujeme cez ne ku sociálnym sieťam, bankovým aplikáciám a ďalším službám. Ide o zariadenia, ktoré o nás často vedia viac, než my sami a to doslova. Ukladajú totiž kvantum informácií o našej aktivite. Vedeli ste napríklad, že váš telefón prakticky neustále monitoruje vašu polohu? Pomocou pár kliknutí sa viete pozrieť, kde ste boli takto rok dozadu a či ste sa premiestňovali z bodu A do bodu B autom, peši alebo iným spôsobom.

Je dôležité si preto chrániť súkromie najviac, ako to je len možné. Ak by sa totiž tieto informácie dostali do rúk niekoho cudzieho, tak by ich mohol zneužiť. Poďme sa preto pozrieť na niekoľko základných pravidiel, ktoré by sme mali dodržiavať, aby sme si chránili súkromie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako si chrániť súkromie na Androide?

Pozor na povolenia, ktoré udeľujete aplikáciám

V prvom rade by sme si mali dávať pozor na to, aké privilégia udeľujeme aplikáciám. Tieto povolenia umožňujú aplikáciám, aby pracovali s konkrétnymi časťami zariadenia. Niektoré z nich sú viac nebezpečné a iné zas menej. K tomu, akými povoleniami aplikácie disponujú, sa dostanete pomocou cesty Nastavenia > Aplikácie > Povolenia. Následne sa môžete pozrieť, ktoré aplikácie napríklad vidia vašu polohu, ktoré môžu čítať vaše správy a podobne. Platí tu, že citlivé povolenia, by ste mali udeľovať len tým aplikáciám, u ktorých máte 100%-istotu, že sú od serióznych vývojárov. Môže ísť napríklad o povolenia ako prístup k mikrofónu smartfónu, kamere, k údajom uloženým v zariadení a podobne.

Spravca povolenii aplikacii v Androide
Zdroj: Vosveteit.sk

Do pozornosti by sme vám dali ale sekciu Špeciálne povolenia. Medzi nimi nájdete aj také, ktoré sú nesmierne nebezpečné. Ide napríklad o povolenie inštalovať ďalšie aplikácie do zariadenia, čítať oznámenia či prekrývať aplikácie inými oknami. Napríklad, ak niektorá aplikácie má povolenie prekrývať iné aplikácie ďalším oknom, tak útočník vám môže prekryť aplikáciu vašej banky falošnou stránkou, ktorá vyzerá ako prihlasovacie okno do internet bankingu. Ako vyplníte údaje, tak ich odovzdáte útočníkovi, ktorý ich zneužije.

Nenechajte sa zlákať na aplikácie zadarmo

Možno ste to už počuli, ale ak je niečo zadarmo, tak produktom ste vy. Tak funguje napríklad Facebook, ktorý nás bombarduje reklamami. Špeciálnou kategóriou samou o sebe sú ale platené aplikácie, ktoré môžeme získať zadarmo. Zväčša sú dostupné v alternatívnych obchodoch s aplikáciami alebo na internete. Útočníci často platené aplikácie prerábajú tak, aby boli dostupné zadarmo, no nahrajú do nich aj vírus. Tieto aplikácie väčšinou nie sú dostupné v oficiálnych obchodoch, lebo by boli rýchlo odhalené detekčnými systémami. Preto majte na pamäti, že ak sťahujete aplikácie z neoficiálneho zdroja, tak doslova voláte potom, aby ste si do smartfónu stiahli vírus. Dobrým príkladom je WhatsApp Pink. Ide o aplikáciu, ktorá je vylepšenou aplikácie WhatsAppu. Ponúka viacero vychytávok, ktoré vo WhatsAppe nie sú dostupné, no ako bonus, používatelia si stiahli aj spyware.

WhatsApp Pink_malware
Zdroj: Twitter (Rajshekhar Rajaharia)

Používajte dvojfázové overenie všade tam, kde sa dá

Možno ste počuli už o krádežiach účtoch na sociálnych sieťach alebo v iných službách. Deje sa to častejšie, než si myslíte a útoky sú čoraz sofistikovanejšie. Preto si vždy aktivujte aj dvojfázové overenie všade tam, kde to je možné, pomocou ktorého, ak dôjde k úniku vášho hesla, tak útočník bude potrebovať ďalší kód, ktorý je potrebné zadať pri prihlásení sa, ktorým potvrdzujete, že ste to skutočne vy. Tento kód zväčša príde cez SMS alebo e-mail.

Facebook cudzie prihlasenie kradez uctu hacker sukromie
Zdroj: nikkimeel / shutterstock.com a fongbeerredhot / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Pozrite sa na aplikácie, ktoré máte nahraté v smartfóne

Vírus do zariadenia si môžete stiahnuť aj nechtiac a často takýto softvér pracuje na pozadí telefónu nepozorovane. Preto nezaškodí z času na čas pozrieť sa na zoznam nainštalovaných aplikácií v mobile. No nepozerajte sa v bežnom menu, ale cez vstavaného Správcu aplikácií v telefóne, ku ktorému sa dostanete cez Nastavenia. Cez Správcu aplikácii môžete odkryť aj aplikácie, ktoré majú napríklad priesvitné logo, ktorým útočník na obrazovke smartfónu maskuje, že máte v ňom škodlivú aplikáciu. Rovnako môžete použiť ja rôzne filtre, napríklad naposledy pridané aplikácie. Ak spozorujete softvér, ktorý ste si neinštalovali do zariadenia, tak máte pravdepodobne v telefóne vírus.

správca aplikácií filter
Zdroj: vosveteit.sk

Vyhýbajte sa verejným Wi-Fi sieťam

Ak máte obmedzený dátový paušál, tak sa vám to bude čítať zle, ale vyhýbajte sa verejným Wi-Fi sieťam. Rovnako ich nepoužívajte na to, keď niečo platíte na internete alebo zadávate citlivé údaje. Dôvodom je, že správca siete môže monitorovať to, čo robíte. Tento typ útoku sa volá man-in-the-middle, teda muž uprostred. Ak predsa len potrebujete použiť verejnú Wi-Fi sieť, tak použite VPN službu, aby ste maskovali svoju aktivitu.

Pravidelne si kontrolujte smartfón

Rovnako vám odporúčame, aby ste pravidelne kontrolovali smartfón rôznymi skenermi, ktoré sú schopné odhaliť vírusy. Nemusíte teraz nejaký rýchlo hľadať, kľudne použite ten, ktorý už máte v zariadení. Je ním Obchod Play a služba Play Protect. Hackeri, ak sa dostanú do vášho zariadenia, tak majú často tendenciu túto ochranu vypnúť, aby zostali čo najdlhšie nepozorovaní vo vašom mobile.

Aplikácie, ktoré nepoužívate, odstráňte zo zariadenia

Rovnako majte na pamäti, že softvér, ktorý máte v telefóne, môže byť deravý. V tomto prípade nemusí ísť ani o úmysel vývojára aplikácie. Preto sa odporúča, aby ste aplikácie, ktoré nepoužívate, odstránili zo zariadenia. Vyhnete sa tak potenciálnemu útoku hackera, ktorý sa môže do vášho mobilu dostať cez nejakú z aplikácií, ktorú máte v mobile.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre