Ako môžete vo Windows 10 vypnúť „CompatTelRunner.exe“ a prečo by ste to mali spraviť?

Služba nielen môže spomaľovať váš počítač, ale aj zbiera a odosiela dáta z vášho zariadenia

ako zrychlit Windows 10 pocitac
Zdroj Vosveteit.sk, Toppng.com

Windows 10 je v súčasnosti najrozšírenejším operačným systémom na svete, ktorý poháňa milióny počítačov. Okrem iného v sebe ukrýva desiatky až stovky procesov, ktoré bežia na pozadí bez toho, aby menej informovaný používateľ o tom vedel. Jedným z týchto procesov je aj „CompatTelRunner.exe“, o ktorom mnoho používateľov hovorí, že im spomaľuje zariadenie. Pozrite si návod, ako môžete tento proces natrvalo vypnúť, aby vám zbytočne nevyťažoval vaše CPU. Na tému upozorňuje portál beebom.com.

Čo to presne CompatTelRunner.exe je?

CompatTelRunner.exe je spustiteľný proces pre službu „Windows Compatibility Telemetry“, ktorá zhromažďuje a odosiela údaje o využití a výkone zariadenia spoločnosti Microsoft. Prítomným je ako vo Windows 10, tak aj v starších verziách operačného systému. Microsoft v aktualizácii KB2977759 hovoril, že tento proces pomáha vylepšiť používateľskú skúsenosť so systémom Windows. Mnoho používateľov však hovorí, že ide o obrovský zdroj alokácie zdrojov zariadenia, ktorý spomaľuje ich počítače, najmä v procese jeho zapínania. Okrem iného zbiera aj množstvo údajov, ktoré odosiela ďalej.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Je vypnutie tohto procesu bezpečné?

Malo by. Windows Compability Telemetry je software vlastnení Microsoftom. Tento software zhromažďuje údaje z vášho počítača, ktorý vyžaduje na svoje fungovanie určitú časť zdrojov počítača. Následne tieto údaje sú odosielané na server Microsoftu, kde sú ďalej spracovávané.

CompatTelRunner.exe tiež pomáha Microsoftu identifikovať problémy s kompatibilitou pri inštalácii najnovšej verzie operačného systému Windows. Kompatibilná telemetria spoločnosti Microsoft však spotrebúva CPU skenovaním počítačových súborov a kontrolou ich kompatibility so systémom Windows 10 v prípade, že dôjde k spusteniu aktualizácie.

Aké dáta tento proces zbiera?

Tento proces zbiera takzvané „Povinné dáta“ a „Voliteľné“. Medzi povinné patria napríklad informácie o vašom zariadení, jeho nastaveniach a možnostiach, ako aj informácie o tom, či zariadenie funguje správne. V prípade voliteľných dát, systém zbiera a odosiela dáta ako informácie o prehľadávaných lokalitách, aktivite zariadenia, môžu zahŕňať aj stav pamäte zariadenia, ďalej môžu neúmyselne obsahovať časti súboru, ktorý ste používali, keď sa vyskytol problém so zariadením a podobne. Kompletný prehľad zbieraného typu dát nájdete na stránkach podpory Microsoftu.

Ako môžete vypnúť tento proces?

Vypnutie tohto procesu je vcelku jednoduché pre viac skúseného používateľa. Našťastie pomocou návodu nižšie, to zvládne aj menej zručný používateľ. Otvorte si ponuku Štart a  dajte vyhľadať „Task Scheduler“. Následne otvorte aplikáciu, ktorú vám systém vyhľadal.

Task Scheduler Windows 10
Zdroj: Vosveteit.sk

Teraz postupujte nasledovne. Otvorte si súbor Microsoft > Windows > Application Experience > a pravou myšou kliknite na súbor Microsoft Compatibility Appraiser. Potom zvoľte možnosť Disable, teda vypnúť.

vypnutie CompatTelRunner.exe_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Teraz choďte do Task Scheduler Library > Microsoft > Windows > Customer Experience Improvement Program. Následne vypnite všetky úlohy v rámci otvoreného adresára.

vypnutie CompatTelRunner.exe_2
Zdroj: Vosveteit.sk

To je všetko. V počítači ste úspešne vypli službu telemetrie kompatibility so systémom Windows.

Ak sa vám návod páčil, tak budeme radi, ak ho podporíte zdieľaním prostredníctvom sociálnych sietí. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre