Ako môžete identifikovať aplikácie, ktoré môžu na pozadí telefónu posielať prémiové SMS správy?

Niektoré škodlivé aplikácie sú schopné posielať prémiové SMS správy bez toho, aby o tom používateľ vedel. Ako ich môžete identifikovať?

Spoplatnene SMS spravy
Zdroj: Wikimedia.com, subpng.com

Hackeri neustále hľadajú nové spôsoby, ako získať výhodu na úkor nič netušiacich obetí. Za týmto účelom častokrát využívajú mobilné aplikácie. Mnohé z nich sa do našich zariadení môžu dostať aj z rozhrania obchodu Google Play. Umožňujú to rôzne metódy hackerov, ako je napríklad „Droppovanie“ škodlivého kódu. Ide o techniku, kedy je do obchodu Play nahraná bezproblémová aplikácie, ktorá ale neskôr stiahne zo serveru tretej strany do telefónu vírus.

Málokto si ale uvedomuje, že mnohým aplikáciám priam ponúkame možnosť, aby nás okradli. Dôvodom sú povolenia, ktoré im udeľujeme. Ide o privilégia, ktoré umožňujú aplikáciám vykonávať úlohy a rôzne úpravy v telefóne. Niektoré z týchto povolení umožňujú inštalovať aplikácie tretích strán bez nášho vedomia, čítať upozornenia, či odosielať správy a telefonovať. Dovoľte nám, dať vám preto do pozornosti zaujímavú aplikáciu, prostredníctvom ktorej viete identifikovať aplikácie s potenciálne nebezpečnými povoleniami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako identifikovať potenciálne nebezpečné aplikácie?

AppBrain App Market je softvérom, prostredníctvom ktorého môžete identifikovať aplikácie s potenciálne nebezpečnými povoleniami. Stiahnuť ju môžete prostredníctvom obchodu Play z odkazu nižšie.

AppBrain Ad Detector
AppBrain Ad Detector
Developer: AppTornado
Price: Free

Potom, ako si otvoríte aplikáciu, tak uvidíte obrazovku, ako môžete vidieť na prvej snímke nižšie. Do pozornosti by sme vám ale chceli dať možnosť Show Concerns (Ukáž obavy). Potom, ako kliknete na túto možnosť, tak uvidíte v rámci sekcie Concerns (Obavy) zoznam potenciálne nebezpečných privilégií, ktoré vedia aplikácie vykonávať. Môže ísť napríklad o prístup ku vašim kontaktom, polohe a podobne.

Spomedzi obáv, ktoré uvidíte, vyčnieva možnosť May cost you money. Ide o privilégium, ktoré umožňuje odosielať SMS správy a vykonávať hovory bez vedomia používateľa.

potencialne nebezpecne aplikacie_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Samozrejme, nie všetky aplikácie so schopnosťou telefonovať, či odosielať správy, musia byť automaticky škodlivé. Spozornieť by ste ale mali, ak k tomuto povoleniu pristupujú aplikácie, ktoré na svoje riadne fungovanie tieto funkcie nepotrebujú. V našom prípade ide napríklad o aplikáciu Hlasový záznamník.

potencialne nebezpecne aplikacie_3
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak identifikujete potenciálne nebezpečnú aplikáciu, tak vám odporúčame v prvom rade zistiť, kto je jej tvorcom. V prípade, ak ide o aplikáciu od známej spoločnosti či firmy, ktorej dôverujete, tak nie je dôvod na paniku. Ak ale za aplikáciou stojí neznámy autor a ešte k tomu recenzie na aplikáciu v obchode Play naznačujú, že niečo nie je s ňou v poriadku, tak vám ju odporúčame odstrániť.

Mimochodom, AppBrain App Market ponúka i ďalšie zaujímavé funkcie. Pomocou aplikácie môžete napríklad pristupovať k histórii upozornení.

Pevne veríme, že tip na aplikáciu vyššie využijete.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre