Máme budúcnosť bez emisií pred sebou? „Slnko v krabici“ nám pomôže uskladniť elektrinu získanú z obnoviteľných zdrojov

Spoločnosť Fourth Power napreduje so svojim konceptom termálnej batérie pre uskladnenie energie. Dotácie pomôžu s výstavbou prvého prototypu.

Máme budúcnosť bez emisií na dosah ruky?
Zdroj: Bing Image Creator

Spoločnosť Fourth Power dostala dotácie vo výške 19-miliónov amerických dolárov, aby rozvinula svoj projekt prelomovej termálnej batérie. Táto technológia môže umožniť krátkodobé a dlhodobé skladovanie elektrickej energie s možnosťou pustiť uskladnenú energiu späť do elektrickej siete.  

Dotácie spoločnosti pomôžu zahájiť výstavbu 1 MWh-e prototypu neďaleko Bostonu. Predpokladá sa, že prototyp by mal byť postavený okolo roku 2026. Možnosť uskladniť elektrickú energiu je mimoriadne dôležitá, ak chceme prejsť na obnoviteľné zdroje energie. Momentálne musí byť elektrina vyrobená solárnou alebo veternou elektrárňou spotrebovaná okamžite ako je vyrobená. Aj tento nedostatok je jedným z dôvodov, prečo ostáva ľudstvo závislé na fosílnych palivách, vysvetľuje Businesswire.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Koncept spoločnosti Fourth Power využíva obnoviteľné zdroje energie na ohrievanie uhlíkových blokov. Tie zohreje na tak vysokú teplotu, že bloky žiaria ako slnko. Následne sa toto teplo vypúšťa do siete ako elektrina.  

“Naša vízia je bojovať proti globálnemu otepľovaniu obnoviteľnými zdrojmi energie, ktoré sú cenovo najdostupnejšou formou energie. Chceme, aby bola obnoviteľná energia spoľahlivou a dostupnou počas celého dňa,” tvrdí CEO spoločnosti Fourth Power, Arvin Ganesan.  

Schopnosť uskladniť získanú energiu je jedna vec, no táto obrovská “batéria” by sa mala dať škálovať s rastúcou elektrickou sieťou. Len potom môžeme tento prototyp uplatniť na globálnej škále. Koncept spoločnosti pretvára elektrickú energiu na tepelnú energiu, ktorú vieme uložiť, až dokým ju nebudeme potrebovať. Termálna batéria využíva tekutý cín, ktorý sa pohybuje cez potrubia a tým ohrieva uhlíkové bloky, až kým nežiaria nabielo.  

Elektrina kedykoľvek potrebujeme

Následne systém vystaví termofotovoltaické články svetlu a premení ho na elektrinu. Tento systém navrhli tak, aby maximalizoval hodnotu obnoviteľnej energie a ponúkol správcom elektrických sietí kontrolu a flexibilitu. Ďalšou výhodou sú aj nízke náklady v porovnaní s inými riešeniami uskladnenia energie.  

Celý systém možno podľa potreby zväčšiť tým, že sa pridajú ďalšie uhlíkové bloky. Dokáže tak uskladniť viac energie, ak sa zvýši množstvo vyrobenej elektriny prostredníctvom obnoviteľných zdrojov.  

“Riešenie spoločnosti Foruth Power je v podstate vyrobené Slnko v krabici,” vysvetľuje Zachary Bogue, spoluzakladateľ spoločnosti DCVC, ktorá je partnerom Fourth Power.  

Termálnu batériu výskumníci navrhli tak, aby sa dokázala prispôsobiť očakávanému rastu solárnych a veterných elektrární. S termálnou batériou sa v budúcnosti bude môcť uskladniť a neskôr využiť elektrina, ktorá by vyšla inak na zmar. Výskumníci vysvetľujú, že energiu môže táto termálna batéria uskladniť dlhšie ako mesiac. Uskladnenú energiu vie následne uvoľniť krátkodobo počas niekoľkých hodín alebo dlhodobo počas niekoľkých dní.  

Výskumníci veria, že obnoviteľná energia a batérie na jej uskladnenie sú základným stavebným kameňom budúcnosti s nulovými emisiami. Globálne otepľovanie sa stalo problémom, ktorý už nemožno ďalej ignorovať a každé podobné riešenie má potenciál zachrániť planétu.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre