Ako funguje Wi-Fi Asistent vo vašom smartfóne a mali by ste si ho zapnúť, aby vám išiel internet lepšie?

Funkcia Wi-Fi Asistent, prípadne Inteligentné Wi-Fi, vám môže pomôcť pri zlej kvalite internetu cez Wi-Fi, aby ste mohli pokračovať v úlohe, ktorú práve robíte.

Xiaomi Wi-Fi asistent
Zdroj: Unplash.com (Franck)

Určite to poznáte, surfujete po internete a zrazu sa vám internetové stránky načítajú pomaly alebo vôbec. Vtedy zväčša nadávame na zariadenie alebo na poskytovateľa internetu, že niečo pokazil. Častokrát je ale v tom nevinne. Existuje viacero trikov, ako môžete zlepšiť kvalitu Wi-Fi.

My si ale dnes niečo povieme o ďalšej funkcii, ktorá má potenciál zlepšiť váš zážitok z prehliadania internetu. Radi by sme konkrétne upozornili na funkciu Wi-Fi asistent. Disponuje ňou väčšina zariadení, no cesta k tejto funkcii, môže byť od výrobcu k výrobcovi rôzna. Najideálnejšie bude, ak si funkciu vyhľadáte cez Nastavenia vášho smartfónu. V niektorých prípadoch, sa môže táto funkcia volať ale odlišne. Napríklad v telefónoch Samsung ju nájdete pod názvom Inteligentné Wi-Fi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Inteligentne Wi-Fi alebo Wi-Fi Asistent
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo je to Wi-Fi Asistent?

Pravdepodobne ste sa už ocitli v situácii, kedy ste prehrávali video a náhle vám prestal fungovať internet. Potom ste videli ikonu načítania a krátko na to hlášku, že nemáte internetové pripojenie. Keď sa vám internet obnovil, tak v tom lepšom prípade stačilo obnoviť stránku a preskočiť na časť videa, kde vám vypadol internet. V tom horšom prípade ste museli celé video pozrieť od začiatku vrátane reklám pred videom či počas neho.

Práve na tento problém reaguje funkcia Wi-Fi Asistent. Táto funkcia robí to, že keď vám vypadne internet cez Wi-Fi, tak sa automaticky prepne Wi-Fi na mobilné dáta, aby nedošlo k prerušeniu prenosu dát. Smartfón môže prepnúť z jedného typu internetu na druhý aj v situácii, ak zaeviduje, že internetové pripojenie slabne alebo nie je stabilné.

Samozrejme, príklad s videom nižšie bol len príkladom. Tých situácií, kedy sa prepne Wi-Fi na mobilné dáta alebo späť, môže byť oveľa viac. Treba ale podotknúť, že v prípade niektorých výrobcov smartfónov, môže táto funkcia pracovať mierne odlišne. Niektorí výrobcovia napríklad blokujú prepínanie Wi-Fi na mobilné dáta, ak sledujete videá. Dôvodom je, že by to mohlo spôsobiť vysokú spotrebu mobilných dát.

Mimochodom, vedeli ste, že niektorí výrobcovia na zlepšenie kvality Wi-Fi, ponúkajú aj ďalšie funkcie. Napríklad v Xiaomi telefónoch nájdete „Extrémny režim“, kedy smartfón alokuje kapacitu internetu na práve prebiehajúcu aktivitu.

V každom prípade, ak máte paušál s neobmedzeným dátovým balíkom, prípadne s väčším objemom predplatených dát, tak funkciu Wi-Fi asistent si aktivujte. Nebudete ľutovať. Ak máte predplatený balík s menším objemom dát, tak stojí za zváženie, či je táto funkcia pre vás vhodnou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre