Ako funguje režim šetrenia batérie v smartfóne? Toto sa s deje s vaším telefónom, keď ho aktivujete!

Režim šetrenia batérie so sebou prináša výhody aj nevýhody. Pozrite sa, čo všetko s vaším smartfónom spraví vo chvíli, kedy je aktívny.

Setrenie baterie smartfonu_titulka
Zdroj: Vosveteit.sk

Šetriť batériu svojho smartfónu môžeme rôznymi spôsobmi. Najjednoduchším riešením však pre nás je, keď si aktivujeme režim určený k šetreniu batérie, ktorý máme priamo vo svojom telefóne. Vo väčšine Android smartfónov tento režim funguje na rovnakom princípe, a preto vám teraz prinesieme prehľad o tom, čo sa vlastne s vaším telefónom stane po jeho aktivácii. Režim, ktorý dokáže šetriť našu batériu funguje na princípe aktivácie viacerých funkcií, ktoré následne prispievajú k nižšej spotrebe batérie. O tom, ako v skutočnosti funguje režim, ktorý šetrí našu batériu, nás informuje portál digitalcitizen.life. A ak tento režim využívate často aj vy, mali by ste si o ňom zistiť viac.

Prečo by ste mali využívať režim šetrenia batérie?

Niekedy sa jednoducho môže stať, že vám kapacita batérie nevie postačiť. Občas totiž potrebujete ísť von na celý deň, pričom nemáte prístup k zásuvke na nabíjanie. Powerbanka taktiež nemusí byť stopercentnou zárukou, takže sa niekedy musíme spoľahnúť na režim šetrenia batérie. V takom prípade máme na výber medzi dvoma alternatívami. Klasický režim šetrenia nám obmedzí len niektoré funkcie, no existuje aj režim ultra šetrenia, ktorý nás pustí len do vybraných častí telefónu. My sa však teraz sústredíme na ten klasický spôsob ako šetriť batériu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
slaba bateria vybijanie
Zdroj: YouTube (Mr. Zhao)

Vo chvíli, kedy si režim šetrenia batérie aktivujeme, náš smartfón aktivuje niekoľko častí, ktoré k šetreniu prispievajú. Jednou z nich je napríklad to, že aplikácie, ktoré bežne využívame a aktualizujú sa neustále (počasie, email, správy) budú aktualizovať svoj obsah len po ich otvorení a spustení. Rovnako musíme rátať aj s tým, že aplikácie pritom nebežia na pozadí rovnako, ako aj automatické zálohovanie súborov či správ. V prípade aktivovania šetrenia batérie taktiež musíme počítať s tým, že naše zariadenie nebude reagovať ani na pokyny pre vyvolanie hlasového asistenta.

Niektoré funkcie sa môžu líšiť

Aj keď je vo väčšine prípadov režim šetrenia batérie takmer identický, niektorí výrobcovia smartfónov si ho upravujú podľa vlastných preferencií. Napríklad také Xiaomi pri aktívnom šetrení batérie neaktivuje automaticky tmavý režim, zatiaľ čo bežný Android by ho automaticky aktivovať mal. Ako náhle spustíme režim, ktorý šetrí našu batériu, mali by sme rátať aj s tým, že sa po zamknutí obrazovky deaktivuje aj GPS a Always-on displej. Znížiť sa môže aj jas displeja a 5G konektivita sa môže deaktivovať úplne. Namiesto toho sa náš smartfón spoľahne „len“ na 4G LTE pripojenie.

Zníži sa aj rýchlosť nášho procesora, aby sa spotrebovalo menej energie. Vo chvíli, kedy máte aktivovanú vyššiu obnovovaciu frekvenciu displeja, tak sa zníži na 60Hz. Vypne sa aj technológia Motion Sense pre gestá bez odomknutia smartfónu a pre šetrenie batérie sa nám nemusia zobrazovať aj niektoré notifikácie. Režim šetrenia batérie so sebou teda prináša množstvo výhod vo chvíli, kedy potrebujeme ušetriť energiu. Pri bežnom využívaní zariadenia by sme naň však mali zabudnúť, keďže so sebou prináša viacero limitácií.

Využívate vo svojom smartfóne režim šetrenia batérie? A ako často? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre