Ako funguje pokročilá ochrana pred malvérom Google Threat Intelligence?

Spoločnosť Google predstavuje svoju platformu Threat Intelligence, ktorá skúma kybernetické hrozby aj pomocou AI.

Ako funguje Google Threat Intelligence
Zdroj: Pixabay (Clovis_Cheminot, satheeshsankaran), Úprava: Vosveteit.sk

Bezpečnostní analytici už roky informujú o hrozbách, ktoré sa objavujú v online priestore, no nie je to jednoduchá úloha. Častokrát nevidia do celej kyberzločineckej sféry a ak sa chcú o útoku dozvedieť čo najviac, musia vynakladať čas, energiu a peniaze na zbieranie a triedenie dát od rôznych organizácií.  

Výskumníci z Google ale oznamili novú platformu Google Threat Intelligence, ktorá ponúka doteraz nevídanú hĺbku a ťaží zo skúseností a hĺbky viacerých špičkových bezpečnostných platforiem alebo skupín. Ide o platformu, ktorú poháňa AI model Gemini a ponúka doteraz najobšírnejšiu knižnicu rôznych kyberbezpečnostných hrozieb.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Užívatelia sa môžu dozvedieť, ako sa proti špecifickým hrozbám chrániť rýchlejšie a lepšie, než kedykoľvek predtým.

“Existuje množstvo kyberbezpečnostných skupín, ktoré informujú o moderných hrozbách. Častokrát však býva náročné dať si poskytnuté informácie do kontextu a uplatniť ich priamo na svoje potreby. Google ponúka niekoľko hlavných pilierov zabezpečenia s platformami VirusTotal a Mandiant a tentokrát s pomocou umelej inteligencie ponúkame nové spôsoby, ako môžeme chrániť organizácie,” vysvetľuje, Dave Gruber, analytik z Enterprise Strategy Group.  

Google momentálne chráni približne 4-miliardy zariadení a 1,5-milárd e-mailových účtov. Denne zablokuje približne 100-miliónov pokusov o phishing. Spoločnosť má teda jedinečnú perspektívu a veľa dát, ktoré môže využiť na bojovanie proti kybernetickým hrozbám.  

Popri tom sú s platformou Mandiant aj na predných líniách. Špičkoví bezpečnostní experti neustále rozoberajú malvéry a skúmajú taktiky hackerov. To ale nie je všetko, platformu Google Threat intelligence ešte tvorí aj crowdsource monitorovanie hrozieb. Online komunita sama častokrát informuje o nebezpečných alebo nedôveryhodných stránkach, pokusoch o podvod, či malvéri.  

Lepší spôsob odhaľovania a analyzovania hrozieb

Unikátny pohľad na sféru malvéru Google prepojil so svojim najsofistikovanejším AI modelom, Gemini. Vďaka tomu našli spôsob, ako urýchliť výskumný proces, vylepšili obranné schopnosti a znížili čas, ktorý treba na identifikovanie a ochranu proti novým hrozbám. Užívatelia majú momentálne možnosť, ako urobiť výcuc z obrovských datasetov za niekoľko sekúnd, dokážu rýchlo analyzovať podozrivé súbory alebo zjednodušiť si komplikované inštrukcie na ochranu.  

Umelá inteligencia Gemini dokáže urýchliť a zjednodušiť náročný proces “pitvania” malvéru a jeho pochopenia pomocou reverzného inžinierstva. Bezpečnostní experti často škodlivý softvér postupne rozoberajú a cez rozoberanie sa snažia pochopiť, ako ho hackeri navrhli. Umelá inteligencia dokázala analyzovať malvér WannaCry za 34 sekúnd.  

Dnes je ochrana v online priestore dôležitejšia, než kedykoľvek predtým. Hackeri nikdy nespia a neustále vymýšľajú nové spôsoby, ako obísť bezpečnostné systémy a nepozorovane sa dostať do zariadení obetí. Antivírové programy sú skvelou obranou, no ani tie niekedy nedokážu poskytnúť adekvátnu ochranu. Spoločnosť Google vysvetľuje, že platforma Threat Intelligence ponúka novú generáciu ochrany voči kyberhrozbám. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre