SpravodajstvoZariadenia

Ako budú vyzerať smartfóny budúci rok? Očakávať môžeme veľký posun, toto všetko nás čaká!

Rok 2022 bude pre smartfóny výrazným míľnikom. Očakávame posun snáď v každej oblasti zariadení, ako v kamere, tak i v prenose cez Bluetooth.

Rok čo rok sa stretávame s novými funkciami v smartfónoch a pokrok je stále dostatočne viditeľný. Aj keď by sa nám možno zdalo, že sa smartfóny už nemajú kam posunúť, budúci rok bude rovnako štedrý na nové funkcie a doplnky. Vďaka novým čipsetom, medzi ktoré radíme najmä len včera predstavený Snapdragon 8 gen 1 od Qualcommu. Tento čipset a mnohé ďalšie, ktoré budú pripravené pre budúci rok do smartfónov zvládajú mnoho nových vecí, ktoré si budeme môcť užiť v našich zariadeniach a navyše posunúť hranice našich zariadení. Prehlad toho, kam sa až smartfóny budú môcť posunúť pre nás pripravil portál trustedreviews.com.

Always-on kamera

Always-on displej vám určite nemusíme predstavovať. Ide o funkciu, ktorá nám umožňuje mať displej stále prebudený a bez toho aby sme ho odomykali nám umožní vidieť čas, dátum, percentá batérie, prípadne upozornenia na notifikácie. Rovnaký koncept má však získať i kamera, ktorá by mala priniesť funkciu odomykania smartfónu tvárou bez toho, aby ste vaše zariadenie museli prebúdzať. Rovnako sa očakáva i možnosť automatického skenovania QR kódov bez akéhokoľvek vyhľadávania skenera. Always-on kamera tak bude vždy pripravená k tomu, aby mohla byť využívaná.

8K HDR video

Posunú sa i limity pre natáčanie videa, ktoré bude po novom môcť byť natáčané v štandarde 8K HDR. Práve čipset Snapdragon 8 gen 1 je prvý čipset, ktorý dokáže zaznamenávať 8K HDR video, čo zatiaľ nedokázal ani jeden smartfón. Androidy v tomto porazia napríklad i americký Apple, ktorý doteraz dokáže zaznamenávať len 4K video. Vyzerá to teda tak, že sa máme naozaj na čo tešiť.

Smartfon_kamerovy modul
Zdroj: unsplash.com (Mateusz Tworuszka)

Video bokeh efekt

Bokeh efekt je známy pre smartfóny v spojení s fotografiou. Do prvých zariadení prišiel už pred niekoľkými rokmi a spočíva v tom, že vďaka umelej inteligencii zvláda rozmazať pozadie pri fotografii, čím vytvoríte krásne zamerané snímky na konkrétny objekt, prípadne portrétové snímky. Opäť sa však obrátime na čipset Snapdragon 8 gen 1, ktorý dokáže vytvoriť bokeh efekt i pri videách, čo opäť posunie hranice smartfónov o niečo ďalej.

Vylepšený výkon zariadení

Samozrejmosťou je i vyšší výkon smartfónov, ktoré budú počas budúceho roka opäť o niečo výkonnejšie. Keď si vezmeme do úvahy najnovší vlajkový čipset Snapdragon 8 gen 1, tak je až o 20% výkonnejší od predchádzajúcej generácie. Navyše čo sa týka grafického výkonu, ten sa posunul až o 30%. Budúci rok opäť prekonáme hranice a budeme sa tešiť z lepších smartfónov.

Lepší zvuk prostredníctvom pripojenia Bluetooth

3.5mm jacky v smartfónoch sú na ústupe a my sa čoraz viac prikláňame k počúvaniu hudby prostredníctvom Bluetooth. Táto technológia však na prenos zvuku stále nie je úplne ideálna, keďže sa nevie úplne vyrovnať prenosu zvuku cez kábel. Budúci rok však smartfóny budú schopné prenášať zvuk ešte lepšie a to vďaka technológii Qualcomm aptX Lossless Technology. Menším problémom bude, že budete musieť mať i slúchadlá kompatibilné so Snapdragon Sound Technology. Na druhú stranu však pôjde o veľký pokrok.

TWS B1 Bluetooth
Zdroj YouTube: Vienna Deng

Rýchlejšia 5G konektivita

Technológie idú stále vpred a s nimi i 5G konektivita. Tá sa má budúci rok posunúť až k hranici 10Gbps, na Slovensku však zatiaľ nie. Čo sa nás však isto dotkne bude rozširovanie pokrytia touto sieťou, takže z 5G siete bude mať úžitok čoraz viac ľudí a vyskúšať si ju budeme môcť snáď i vo viacerých kútoch Slovenska.

Ste spokojný s vývojom smartfónov za posledné roky? A čo vám chýba k ich dokonalosti? Podeľte sa s namiv. komentároch!

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close