Veda a výskumVesmír

Ako bude vyzerať koniec existencie vesmíru? Astronómovia prišli s teóriou, ktorá vyráža dych

Čierne diery sa síce extrémne pomaly, ale isto, vyparujú prostredníctvom Hawkingovho žiarenia. Podobný osud čaká všetko vo vesmíre, hovoria astronómovia.

Všetko sa raz skončí a jedného dňa vyhasne aj posledná hviezda. Mnohí vedci predpokladajú, že ak sa nič horšie nestane, v nepredstaviteľne vzdialenej budúcnosti by ste vo vesmíre nenašli nič iné, len čierne diery a temnotu.

Nedávno sa však objavila štúdia, ktorá tvrdí, že na skutočnom konci vesmíru nebude existovať nič, všetko sa totiž vyparí. Za prácou stoja vedci z Radbound University, ktorí sa lepšie pozreli na čierne diery a jednu ich vlastnosť, ktorú nazývame Hawkingovo žiarenie. Stephen Hawking bol astrofyzikom, ktorý svoj život zasvätil skúmaniu čiernych dier, najzáhadnejších objektov vo vesmíre.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hawking pevne veril, že čierne diery sa postupom času vyparujú prostredníctvom Hawkingovho žiarenia. Znamená to, že sa ich horizont udalostí stále zmenšuje a jedného dňa proste zmiznú. Autori nového výskumu prišli na to, že Hawking mal pravdu, no nie na 100%. Horizont udalostí, hranica spoza ktorej už neunikne ani svetlo, nie je až taký dôležitý, ako sa predpokladalo. Hawkingovo žiarenie môže vytvoriť aj gravitácia a pokrivenie časopriestoru. Znamená to, že všetky veľké objekty sa eventuálne vyparia, napríklad pozostatky hviezd.

Vyparia sa všetky objekty

Hawking šikovne spojil kvantovú fyziku a Einsteinovu teóriu gravitácie. Veril, že v blízkosti horizontu udalostí čiernej diery vznikajú páry častica-antičastica, ktoré okamžite zanikajú, pretože sa navzájom zničia. Občas sa ale môže stať že častica spadne do čiernej diery a druhá častica dokáže uniknúť. To je v podstate Hawkingova radiácia a v konečnom dôsledku by viedla k vypareniu čiernej diery.

Nová štúdia sa zamýšľa nad tým, či je v problematike Hawkingovho žiarenia horizont udalostí naozaj tak dôležitý. Pomocou fyzikálnych, astronomických a matematických metód dokázali, že nové častice môžu vznikať aj ďaleko od horizontu udalostí.

„V našej práci dokazujeme existenciu novej formy žiarenia, ktoré existuje popri známom Hawkingovom žiarení,“ tvrdí Michael Wondrak, jeden z autorov štúdie.

Autori vysvetľujú, že zakrivenie časopriestoru hrá významnú úlohu pri vytváraní tejto novej formy žiarenia. Gravitácia a zakrivenie časopriestoru môžu vytvoriť slapové sily, ktoré páry častíc a antičastíc dokážu rozdeliť. V praxi to znamená, že formu Hawkingovho žiarenia môžu mať aj iné veľké objekty vo vesmíre, napríklad ostatky mŕtvych hviezd.

Proces vyparovania prostredníctvom Hawkingovho žiarenia trvá veľmi, veľmi, dlho. Autori štúdie ale poznamenávajú, že na konci sa všetky objekty vo vesmíre vyparia rovnako ako čierne diery. Aj to teda môže byť jednou z možností, ako sa náš vesmír skončí. Dnes vieme, že vesmír vznikol Veľkým treskom pred približne 13.8-miliardami rokov a odvtedy sa neustále rozpína. To ako skončí zatiaľ ostáva pre nás záhadou, hoci vedci majú teórie, ktoré popisujú niekoľko rozličných scenárov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close