Ako blízko sa môžeme dostať ku čiernej diere, aby sme boli v bezpečí?

Aj keď sa výlet ku čiernej diere neodporúča, existuje hranica, kde by sme mali byť relatívne v bezpečí.

Cierna diera
Zdroj: YouTube (Ridddle)

Čierne diery majú veľa prívlastkov, napríklad najzáhadnejšie, najničivejšie, najväčšie objekty vo vesmíre. Určite nie je dobré ak sa planéta ocitne v ich blízkosti. Vieme sa však ku čiernej diere priblížiť?

Čierne diery sa správajú, aspoň do určitej miery, ako normálne objekty, čo znamená, že v bezpečnej vzdialenosti môže okolo nich obiehať akákoľvek planéta, či hviezda. Za hranicou sú už veci trošku zložitejšie a skôr, či neskôr, by planéta musela čeliť záhube. Čo však naša Zem? Ako blízko by sme sa mohli teoreticky dostať k čiernej diere bez toho, aby nás pohltila? Viac o tejto téme hovorí YouTube kanál Ridddle.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najbližšia čierna diera, Sagittarius A*, sa od Zeme nachádza približne tisíc svetelných rokov, čo je dostatočná vzdialenosť na to, aby pre nás nepredstavovala žiadnu hrozbu. Vo vesmíre ale môžu existovať aj túlavé čierne diery a jedna z nich môže raz našou sústavou preletieť. Dá sa vytušiť, že čierna diera v sústave neveští nič dobré.

Všetko závisí samozrejme od jej veľkosti, no čierna diera o veľkosti asteroidu by rozhádzala celú našu Slnečnú sústavu. Čokoľvek, čo by prišlo do styku s horizontom udalostí by sa navždy stratilo. Čierna diera nikdy nie je dobré znamenie a aj známy fyzici hovoria, že ak uvidíte čiernu dieru, mali by ste ísť opačným smerom.

Problém je, že ak práve nepohlcujú hmotu, čierne diery sú takmer neviditeľné. Je možné, že sa jedného dňa dostaneme do gravitačného zovretia jednej z nich, hoci astronómovia upokojujú, že šance sú extrémne mizivé.

Ak by sa to predsa len stalo, Zem nebude jedinou, ktorá bude čiernou dierou zachytená. Ako už bolo spomenuté vyššie, čierna diera by vychýlila z obežných dráh nielen planéty, ale aj naše Slnko. Zem by tak čelila katastrofickým scenárom, ktoré by sa pohybovali od kolízie s asteroidom, cez zrážku s planétou až po uvarenie sa Slnkom.

Je možné obiehať okolo čiernej diery?

Čierna diera, ktorá by Zemou preletela by prešla ako nôž horúcim maslom a  je možné, že by sa udomácnila v jadre našej planéty, pohlcujúc ju zvnútra. Napriek tomu nie sú všetky scenáre tak tragické, ako vyzerajú. Čierne diery nie sú, aj napriek ich ničivej povahe, úplné monštrá.

Je totiž možné obiehať okolo čiernej diery rovnako, ako okolo ktoréhokoľvek iného objektu. V tomto smere však hrá úlohu údaj, ktorý sa označuje ako najvnútornejšia stabilná obežná dráha. Každý objekt má zónu, za ktorou už nie je možné okolo neho obiehať, no pri čiernych dierach je táto zóna najvýraznejšia. Rovnako však treba  povedať, že sa nedá táto vzdialenosť všeobecne určiť a to z dôvodu, že každá čierna diera je inou.

Akékoľvek objekty, ktoré sa nachádzajú za poslednou stabilnou obežnou dráhou, skôr či neskôr spadnú do vnútra čiernej diery.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre