Aká je najzvláštnejšia planéta vo vesmíre? Odpoveď na túto otázku čakať nebudete

Hoci existujú planéty, kde prší železo, najzvláštnejšou môže byť planéta, ktorú považujeme za celkom obyčajnú.

Aká je najzvláštnejšia planéta vo vesmíre?
Zdroj: Pixabay (sumitsahare), koláž: Vosveteit.sk

Ak by ste mali povedať, ktorá planéta je vo vesmíre najzvláštnejšia, určite by vás nenapadla práve Zem. Na výber máme planéty, kde prší železo, alebo ktoré majú v atmosfére búrku, trvajúcu už celú večnosť. Napriek tomu môže byť práve naša modrá guľôčka tým najzvláštnejším, čo sa vo vesmíre nachádza. Prečo?

Existuje množstvo planét, ktoré sú nám veľkostne podobné. No skúsme nájsť planétu, ktorá je rovnako veľká, ako Zem a obieha okolo hviezdy, akou je naše Slnko. V tomto prípade poznáme len jeden jediný príklad, píše portál Scitech Daily.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na jednu stranu môžu byť nedostatočné technológie dôvodom, prečo sa nám nedarí nájsť sesterskú planétu. Momentálne vedci objavujú nové exoplanéty tranzitnou metódou, kedy prejde planéta popred svoju domovskú hviezdu. Je však oveľa jednoduchšie pozorovať tranzity väčších planét, ako tých menších.

Ak chcú vedci objaviť planéty, ako je Zem, oveľa ľahšie sa hľadajú, ak sa nachádzajú v sústave, kde leží malá hviezda. V tomto prípade ide o hviezdy, ako napríklad červené trpaslíky. Oproti nim vrhajú planéty väčší tieň, ktorý zablokuje viac svetla hviezdy. Planéta veľkosti Zeme by bola pri žltom trpaslíkovi (pozn. redakcie: Typ nášho Slnka) takmer neviditeľná.

Ďalším problémom je čas, za ktorý by planéta obehla hviezdu. Ak totiž hovoríme o planéte veľkosti Zeme a hviezde, veľkosti Slnka, jeden obeh by trval približne 365 dní. Vedci by museli sledovať sústavu celý rok, aby mohli potvrdiť, či sa tam planéta nachádza. Lenže ak majú len jeden tranzit, nemôžu si byť ešte úplne istí, či naozaj ide o planétu. Na potvrdenie planéty potrebujú minimálne dva, alebo tri tranzity.

Sú planéty ako Zem vzácne, alebo sa len ťažko hľadajú?

Práve tieto komplikácie sú dôvodom, prečo v súčasnosti zatiaľ nedokážeme nájsť planétu, ktorá by bola podobná našej planéte. Je však otázne, či v budúcnosti vôbec nejakú dvojičku nájdeme. Zem totiž nie je jedinou zvláštnou vecou v našej sústave.

Slnečná sústava je výnimočná aj tým, ako sú planéty usporiadané. Bližšie pri Slnku ležia skalnaté planéty a ďalej od Slnka plynné obry. Nikde inde sme takúto kompozíciu planét zatiaľ neobjavili. Momentálne však nedokážu astronómovia povedať, či je sústava nášho typu veľmi vzácna, alebo sa len ťažko hľadá.

Za všetko môže opäť Jupiter. Vedci si všimli, že najväčšia planéta obehne okolo Slnka raz za 12 rokov. Od našej hviezdy leží relatívne ďaleko, čo je pre plynného obra vzácnosť. Predpokladá sa, že gravitácia tejto planéty pomohla vypratať vesmír okolo Zeme, vďaka čomu sa mohla stať obývateľnou planétou.

„Hviezdne sústavy, ktoré objavujeme tam vonku nevyzerajú ako Slnečná sústava,“ vysvetľuje Jessie Christiansen, z NASA’s Exoplanet Science Institute.

Vedci však nedokážu zatiaľ vysvetliť, či je jedinečnosť našej Slnečnej sústavy dôležitá pri hľadaní planét, ktoré vyzerajú ako Zem.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre