Ak v e-mailovej správe uvidíte tento červený zámoček, vašu komunikáciu môže niekto cudzí potenciálne čítať!

Červený zámok pri maily znamená, že správa nie je šifrovaná. Správy si môže prečítať aj niekto iný!

Vidíte pri mailovej adrese červený zámok? dávajte si pozor na to čo posielate
Zdroj: PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Spoločnosť Google sa pokúša chrániť vaše súkromie vždy, keď je to možné. Platforma Gmail napríkald používa automatické šifrovanie správ, ktoré ich počas odosielania mení na kód. Toto šifrovanie sa nazýva protokol TLS a bráni ostatným v čítaní vašich správ.

Ak používate zariadenie, ktoré túto funkciu nemá, potom sa vám zobrazí červená ikona zámku, vysvetľuje Google. To znamená, že správu si môže prečítať aj niekto iný. Zobrazuje sa v prípade bežných účtov a firemných odberov s povoleným hosťovaným protokolom S/MIME.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Táto ikona sa vám môže zobraziť pod adresou odosielateľa správy, ak si pozeráte doručené maily. V prípade že vidíte ikonu červeného zámku, odporúčame neposielať adresátovi citlivé dokumenty, napríklad daňové formuláre alebo zmluvy. Znamená to, že vaše správy nemusia byť šifrované a môže si ich čítať aj niekto iný.

gmail nesifrovana komunikacia
Zdroj: Vosveteit.sk

Šifrovanie však funguje len v prípade, ak obe strany používajú protokol TLS. Môže sa teda stať, že niektoré reklamné maily nebudú šifrované, no na tie spravidla ani neodpovedáme. Niekedy sa však môže ikona zobraziť aj keď máme mail šifrovaný. V tomto prípade ide o „falošný poplach“, ktorý sa deje len v špecifických prípadoch.

Prvým je, ak mal poskytovateľ mailu v minulosti nefunkčné šifrovanie. V tomto prípade sa vám môže zobraziť ikona zámku, no v skutočnosti sú vaše správy pred zrakom cudzincov chránené. Druhým prípadom je, ak Google neodosiela správu priamo. Ikona sa v tomto prípade zobrazuje napríklad vtedy, ak ste si nastavili vlastný názov domény, napríklad meno@vasadomena.com.

Chráňte svoje súkromie

Všímať si ikonu červeného zámku vám pomôže, obzvlášť ak si chcete chrániť vaše súkromie. Aj platforma Gmail je pod útokom hackerov, ktorí sa pokúšajú dostať k vašim osobným informáciám. Gmail je v tomto smere ideálnym terčom. Málokto si to uvedomuje, no táto platforma zbiera o vás oveľa viac dát. Cez Google účet spoločnosť sleduje čo robíte na internete, vaše vyhľadávania a podobné informácie. Ak sa dostane váš Gmail účet do rúk niekoho tretieho, tak tieto dáta môžu zneužiť. Nemusí ísť pritom ani o úmysel človeka, s ktorým ich zdieľate. Jeho smartfón môže niekto ukradnúť alebo hacknúť.

Ak sa chcete na internete lepšie chrániť, základným pravidlom je neklikať na podozrivé linky, ktoré vám prídu mailom alebo aj cez Messenger či inú platformu. Rovnako to platí aj v prípade, že niečo posielate. Ak nie je váš mail zašifrovaný a posielate citlivé údaje, útočník sa môže ku nim veľmi rýchlo dostať.

Škoda v tomto prípade závisí na tom, čo ste presne posielali. Niekedy nemusí byť dôsledok strašný, no môže sa stať, že sa hacker dostane napríklad k vašim platobným údajom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre