Prečo by ste nikdy nemali dávať nikomu prístup k vášmu Gmailu? Nejde len o vaše e-maily!

Prečo by ste nemali nikdy zdieľať prihlasovacie údaje do Gmailu? S danou osobou nezdieľate len e-maily, ale aj súkromné a citlivé dáta!

Gmail hacker
Zdroj: freepnglogos.com, Vosveteit.sk (koláž)

V súčasnosti sa čoraz viac rozpráva o súkromí na internete. Dôvodom sú nielen rozsiahle kybernetické útoky na servery rôznych služieb, ale aj to, ako nadnárodné spoločnosti spracovávajú údaje používateľov. No mnohí zabúdajú za to, že za časť únikov dát si môžeme aj sami. Napríklad, ak sa prihlásime do WhatsAppu alebo sa ku Gmail účtu na cudzom počítači, ale neskôr sa riadne neodhlásime. Alebo dáme smartfón do rúk osobe a nepozeráme sa, čo s telefónom robí. Útočník sa môže napríklad prihlásiť k vášmu WhatsAppu na ďalšom zariadení len za pomoci pár klikov, ktoré trvajú menej ako 30 sekúnd!

Treba ale povedať, že z času na času zdieľame naše prihlasovacie údaje aj s tretími osobami. Môže ísť o rodinu alebo priateľov, ktorým veríme. V prípade Gmail účtu nezdieľame ale len prístup k e-mailovej komunikácií, ale k oveľa širšiemu spektru dát, čo si len málokto uvedomuje. Nižšie si preto povieme, prečo by ste nemali nikdy zdieľať vaše prihlasovacie údaje k účtu, ktorý aktívne používate alebo ho máte v smartfóne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nezdieľate len e-maily, no aj ďalšie dáta. Napríklad históriu vyhľadávania

Možno ste to nevedeli, ale váš Google účet (resp. Gmail) zbiera aj kvantum ďalších dát. Napríklad to, čo robíte na internete, čo vyhľadávate a podobne. K týmto údajom sa je možné dostať za pomoci niekoľko málo kliknutí. Druhá strana k tomu dokonca nepotrebuje ani váš telefón.

„História vyhľadávania uložená vo vašom účte Google obsahuje položky získané na google.com alebo v aplikáciách Google, napríklad vyhľadávané dopyty, prečítané články alebo výsledky, na ktoré ste klikli,..“ vysvetľuje Google.

Nižšie sa môžete pozrieť, ako tieto údaje vyzerajú.

Pomocou dát vyššie možno odhaliť nielen to, čo vyhľadávate v Google, ale aj to, s akými aplikáciami pracujete a čo v nich robíte.

Tam to ale nekončí, pozrite sa, kde ste boli!

Pomocou histórie aktivity na internete viete vcelku dobre a jednoducho odhadnúť záujmy osoby, prípadne ju vyprofilovať. No to nie sú všetky dáta, ku ktorým sa môže útočník dostať. Možno ste to netušili, ale Google zaznamenáva aj vašu históriu polohy. V tomto prípade viete ísť do minulosti aj niekoľko mesiacov a presne určiť, kde ste boli v konkrétny deň či hodinu. Pomocou nastavení sa útočník vie dokonca pozrieť aj na to, ako ste sa dopravili z bodu A do bodu B, a v niektorých prípadoch dokonca môže identifikovať i to, čo ste robili.

Dokáže útočník identifikovať, kde sa práve nachádzate?

Ako sme vyššie písali, tak útočník je schopný identifikovať vašu minulú polohu, no tam to nekončí.  Vie dokonca zistiť aj to, kde sa práve teraz nachádzate. Potenciálne vám vie vymazať aj celý váš smartfón a zablokovať ho. Postačí mu k tomu funkcia „Nájdi môj smartfón“.

Najdi moje zariadenie Android_4
Zdroj: Vosveteit.sk

Kde tieto veci útočník nájde?

Všetky informácie, ktoré ste mohli vyššie vidieť, zbiera Google za účelom, aby vám lepšie personalizoval služby, ktoré poskytuje. Dáta, ktoré spoločnosť zbiera, ukazuje v profile používateľa. No, ak sa dostane váš Gmail účet do rúk niekoho tretieho, tak tieto dáta môžu byť zneužité. Nemusí ísť pritom ani o úmysel človeka, s ktorým ich zdieľate. Jeho smartfón môže byť hacknutý alebo ukradnutý. Ak by vás zaujímalo, ako sa k dátam vyššie môžete dostať, tak nám dovoľte, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali tejto téme podrobne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre