Ak si všimnete tieto 3 varovné signály, konajte hneď! Hacker sa nabúral do vášho zariadenia

Je dobré poznať základy bezpečnosti na internete, no ako spoznať ak sa už niekto do vášho zariadenia dostal?

hacker telefon
Zdroj: Cleanpng.com, Pixabay.com, Vosveteit.sk (koláž)

Dnes sú kyberútoky rozšírenejšie než kedykoľvek predtým a ak ovládame základy bezpečnosti na internete, potom sa dokážeme vyhnúť veľkému množstvu vírusov či napadnutiam súkromia. Lenže čo môžeme robiť ak už máme vírus v zariadení a hacker má voľný prístup k našim dátam?

Sofistikovanejší malvér sa vie dobre schovať či už v počítači alebo smartfóne. Útočník bez vášho vedomia môže kradnúť vaše citlivé údaje a v horšom prípade ich môže použiť na vydieranie alebo ukradnutie vašich financií. Hoci ide o vážnu situáciu, nie je to až také zlé, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Ak hacker získal prístup k vášmu zariadeniu alebo sieti, objaví sa niekoľko signálov podozrivej aktivity, ktoré si môžete všimnúť. Tieto znaky by mali byť silným varovným signálom, že niečo nie je v poriadku a niekto má prístup k veciam, ku ktorým by za žiadnych okolností prístup mať nemal.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na toto si dávajte obrovský pozor

Prvou „červenou vlajkou“ môže byť napríklad to, ak sa v histórii vášho prehliadania objavujú zvláštne stránky. Môže to znamenať, že vás niekto špehuje, alebo získal prístup k vášmu zariadeniu a môže ho ovládať na diaľku. Odporúčame preto raz za čas skontrolovať aj históriu prehliadača, obzvlášť ak máte podozrenie, že sa deje niečo čo by sa nemalo.

Druhým varovným signálom sú presmerovania. Ak zadáte adresu nejakého známeho portálu a prehliadač vás navedie na úplne inú stránku, potom by ste mali tento problém okamžite riešiť. Prvým opatrením je preinštalovanie prehliadača, no ak tento krok problém nevyrieši, opäť to znamená, že niekto získal prístup k vášmu zariadeniu.

Posledným a najvážnejším problémom je, ak sa začne zariadenie ovládať „samo“. Neznamená to, že ho posadol duch. Niekto získal vzdialený prístup k počítaču alebo smartfónu a pracuje s nim práve v tejto chvíli. Prípadne, ak vám v zariadení začali pribúdať nové súbory či priečinky.  Rovnako si môžete všimnúť aj to, že vám začal ubúdať úložný priestor. Zväčša je to dôsledok toho, že útočník vytvára rôzne dátové subory, ktoré odosiela na vzdialený server, alebo inštaluje do zariadenia ďalší softvér bez vášho vedomia.

„Ukradnutie zariadenia je najhorší možný problém, no ak si všimnete akýkoľvek z uvedených znakov, znamená to, že sa do vášho zariadenia niekto nabúral,“ vysvetlil Jamie Akhtar, bezpečnostný expert a CEO CyberSmart, pre portál The Sun.

V prípade že by ste tieto signály spozorovali, riešenie problému v žiadnom prípade neodkladajte. Ako prvé by ste mali zariadenie prezrieť pomocou antivírového softvéru, ktorému dôverujete. Zároveň by ste mali uvažovať nad resetovaním zariadenia do továrenských nastavení. Tento krok vymaže všetko v pamäti zariadenia, no sofistikovanejší malvér sa nemusí schovávať len v systémových súboroch. Na jednu stranu možno prídete aj o dôležité dáta, no je to tá lepšia alternatíva. V opačnom prípade umožníte hackerovi prístup k zariadeniu a čakať na to, kedy sa dostane aj do vášho bankového účtu. Niektorý malvér však dokáže prežiť aj reset továrenských nastavení. Ak by problémy pretrvávali aj po resete, odporúčame navštíviť IT technika najskôr ako to bude možné.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre