Ak patríte medzi citlivejšie osoby na elektromagnetické žiarenie, tak týmto smartfónom by ste sa mali vyhnúť

Pri výbere smartfónu by sme sa mali pozrieť aj na hodnoty SAR, teda specific absorption rate. Pozrite sa, čo to je a na čo si dať pozor.

smartfon pozor
Zdroj: Pixabay.com (USA-Reiseblogger) / Vosveteit

Keď si kupujeme nový smartfón, väčšinou sa pozeráme len na jeho výbavu a dbáme na to, aby mal čo najlepšie špecifikácie. Pozor by sme si mali dať aj na ďalšie časti zariadenia, ktoré môžu spôsobiť ďalšie nepríjemnosti. Zaujímať by vás mala napríklad taká hodnota SAR, teda specific absorbtion rate. O čo v tomto prípade ide a ako sa spája so smartfónami? A ktorým modelom by sme sa mali radšej vyhnúť? Všetko podstatné nám poskytla komunita Xiaomiui a ak vlastníte niektorý z týchto smartfónov, mali by ste si na ne dávať väčší pozor.

Čo je SAR a prečo by sme si na to mali dávať pozor?

Ako sme už v úvode spomenuli, skratka SAR značí slová specific absorption rate. V skratke ide o vyjadrenie hodnoty koľko výkonu absorbuje živé tkanivo, v našom prípade teda človek. Určite ste už niekedy počuli o tom, že smartfóny sú nebezpečné najmä z tohto hľadiska rovnako ako aj iná elektronika. Jednoducho vyžarujú energiu, ktorú následne absorbuje naše telo a môže mu uškodiť. Všetko sa však dá brať s mierou a akonáhle sú tieto hodnoty v rozumnej miere, nemusí nám až tak veľmi škodiť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Niektoré smartfóny aj tak prekračujú odporúčané hodnoty, čím nám môžu nadmieru škodiť. Hodnoty pre SAR sa udávajú v jednotke W/kg, teda watt na kilogram. A aké hodnoty sú ešte v priemere „v poriadku“? Podľa expertov by smartfóny v ideálnom prípade nemali prekračovať hodnotu viac ako 1W/kg. Predsa len na trhu nájdeme také, ktoré majú hodnotu výrazne vyššie a mali by sme si na ne dávať pozor. Teraz sa však pozrieme na tie, ktoré nám môžu škodiť najviac.

Treba ale uviesť, že zariadenia nemôžu prekročiť maximálne povolené hodnoty SAR, ktoré sa ešte pokladajú za bezpečné. Napríklad v Európe je táto hodnota pre smartfóny nastavená na hranici do 2.0W/Kg, zatiaľ čo v USA to je do 1.6W/Kg.

Niektoré smartfóny môžu mať túto hodnotu vyššie ako iné

Ak dbáme na svoje zdravie, nemali by sme sa pozerať len na špecifikácie smartfónu. Teraz keď už vieme, že aj hodnota SAR je dôležitá, pozrieme sa na modely, ktoré sú o niečo nebezpečnejšie, ako by sme očakávali. Pekným príkladom je spoločnosť Samsung, ktorej sa takmer vždy podarilo udržať hodnoty SAR pod 1W/kg. Jediným modelom spoločnosti, ktorý má túto hodnotu vyššie, je Samsung Galaxy S22 Ultra. Aj tak sa však drží pri hodnote 1W/kg, preto toto zariadenie nemôžeme ešte vyhodnotiť ako nebezpečné.

Nižšie sa pozrieme teraz na zoznam modelov, u ktorých nájdeme vyššiu hodnotu ako u iných. Ak teda patríte medzi citlivejšie osoby na hodnoty SAR, mali by ste sa mať na pozore. Neznamená to však, že by ste sa svojich modelov mali automaticky zbavovať. Ide len o ukazovateľ, ktorý by mohol uškodiť citlivejším osobám. V rámci regulácie pre EÚ sú však tieto hodnoty úplne v poriadku.

  • Motorola Edge – 1,79W/kg
  • ZTE Axon 11 5G – 1,59W/kg
  • OnePlus 6T – 1,55W/kg
  • Sony Xperia XA2 Plus – 1,41W/kg
  • Google Pixel 3 XL – 1,39W/kg
  • Google Pixel 4a – 1,37W/kg
  • OPPO Reno5 5G – 1,37W/kg
  • Sony Xperia XZ1 Compact – 1,36W/kg
  • Google Pixel 3 – 1,33W/kg
  • OnePlus 6 – 1,33W/kg

Vlastníte niektorý z vyššie spomenutých modelov? A poznali ste tento ukazovateľ aj predtým? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre