BezpečnosťSpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Airbnb, aplikácia poskytujúca ubytovanie, začala s preverovaním svojich užívateľov. Program má podľa internetovej histórie odhaliť duševné poruchy

Užívatelia dostanú hodnotenie, vďaka ktorému sa podľa spoločnosti "predíde problémom skôr, ako vzniknú"

Airbnb je aplikácia vhodná najmä pre turistov, ktorí zháňajú ubytovanie. Ktokoľvek sa môže do nej prihlásiť, či už ako poskytovateľ ubytovania, alebo človek, ktorý ho hľadá. V rámci ponuky sa vyskytuje aj možnosť prespať priamo v dome cudzej osoby, čo v istých prípadoch nemusí byť príjemná skúsenosť.

Práve preto spoločnosť zavádza nástroj, ktorý pomocou umelej inteligencie hľadá na internete stopy, ktoré by dokázali prezradiť psychický stav poskytovateľa služby. Podľa patentových dokumentov berie algoritmus do úvahy používateľov trestný záznam, ale aj príspevky na sociálnych sieťach, aby vypočítal pravdepodobnosť výskytu „nedôveryhodných“ osobnostných vlastností. Tie v sebe zahŕňajú narcizmus, machiavelizmus (pozn. redakcie: správanie typu účel svätí prostriedky) alebo psychopatiu.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kontrola je vykonávaná programom spoločnosti Trooly, čo je startup, ktoré odkúpilo Airbnb v roku 2017. Spoločnosť sa odmietla vyjadriť do akej miery tento program využívajú. Na stránke však majú upozornenie, ktoré hovorí, že každá rezervácia je kontrolovaná predtým, než sa potvrdí. Používajú analytiku a učenlivý softvér, ktorý okamžite porovná stovky signálov a označí akékoľvek podozrivé aktivity.

Jedná sa o primeranú kontrolu?

To podľa portálu Evening Standard zahŕňa falošné profily na sociálnych sieťach. Program odsúdi tiež používanie falošných informácií a nízke hodnotenie dostanete aj v prípade, že sa nájde obrázok, alebo video, kde je osoba spojená s alkoholom či drogami. Taktiež je prísne hodnotená aj práca v oblasti pornografie, alebo autorský online text s použitím vulgarizmov.

Je však kontroverzné, či dokáže program správne vyhodnotiť duševný stav osoby na základe informácií z internetu. Na druhú stranu, Airbnb čelí problému neprimeraného správania sa celé roky. Hostia v mnohých prípadoch zničia príbytky svojich hostiteľov, a tak ak sa objavilo potenciálne riešenie, je pochopiteľné, že sa ho spoločnosť bude snažiť uplatniť.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close