9 základných tipov, ako môžete zrýchliť Váš Android smartfón
Pomocou týchto trikov môžete zrýchliť reakcie Vášho smartfónu
Smartfóny sú skvelými nástrojmi, dokážu nás však mnohokrát aj „vytočiť“. Obzvlášť v prípadoch, kedy sekajú či reagujú pomaly. Zatiaľ čo v prípade nových zariadení sa s týmto problémom môžeme stretávať len zriedkavo, tak v prípade starších zariadení je tento problém častejším. A práve preto Vám prinášame nižšie niekoľko tipov, ako môžete dopomôcť Vášmu smartfónu k rýchlejších reakciám.
Vyčistite si Váš smartfón od nepotrebných súborov
Prvým základným krokom, ako môžete dopomôcť k svižnosti Vášho zariadenia je pomocou odstránenia nepotrebných súborov zo zariadenia. Ideálnym riešením ako to dosiahnuť je pomocou aplikácie Google Files. Aplikácia funguje na veľmi jednoduchom princípe, po tom ako ju otvoríte, tak kliknite na možnosť „Vyčistiť“, kde nájdete rozdelené súbory do viacerých kategórií (napríklad Zbytočné súbory, Duplicitné súbory a podobne). Následne si už len vyberiete súbory, ktoré chcete odstrániť.
Odinštalujte aplikácie, ktoré nepoužívate
Vedeli ste, že v priemerný používateľ používa do 10 aplikácií na smartfóne? Koľko ich máte nainštalovaných v smartfóne Vy a koľko z nich ste použili za posledný mesiac? Preto ak zaznamenávate pomalšie reakcie smartfónu, prípadne zamŕzanie, tak potom odstráňte aplikácie, ktoré ste dlhšiu dobu nepoužili. Za týmto účelom Vám dávame do pozornosti aplikáciu Unapp, ktorá funguje na veľmi jednoduchom princípe. Po jej otvorení vyznačíte aplikácie, ktoré chcete odinštalovať, a následne len potvrdíte ich vymazanie.
Skontrolujte si dostupnosť aktualizácií
Mať aktualizovaný systém je veľmi dôležité. Okrem toho, že častokrát výrobca týmto spôsobom uvoľňuje záplaty a opravy chýb, ktorým nás chráni pred prípadnými hackermi, tak častokrát aj optimalizuje chod systému. Dostupnosť aktualizácie si môžete pozrieť prostredníctvom cesty Nastavenia > O telefóne > Aktualizácie.
Používajte odľahčené verzie aplikácií
Ak používate smartfón, ktorý disponuje menšou operačnou pamäťou, tak potom Vám určite odporúčame využívať odľahčené verzie aplikácií. Dôvodom je, že sú menej náročné na hardware.
Neprehliadni
Odstráňte si widgety a ďalšie miniaplikácie na obrazovke
Ak máte slabší smartfón s menšou operačnou pamäťou, tak potom nepoužívajte v tak vysokej miere rôzne widgety, mini aplikácie, či živé tapety. Dôvodom je, že vo všeobecnosti spotrebovávajú vcelku veľa operačnej pamäte RAM v dôsledku čoho telefón nereaguje tak svižne.
Vyskúšajte iný launcher
Ďalším skvelým nástrojom ako zrýchliť Váš smartfón je prostredníctvom odľahčeného launchera, teda rozhrania systému. Najlepšie fungujú vo všeobecnosti tie, ktoré majú čo najmenej rôznych efektov. My Vám dávame do pozornosti AOSP Rom Launcher, ktorý takmer dokonalo imituje rozhranie zariadení zapojených v programe Android One. Okrem iného je veľmi rýchlym a svižným.
Optimalizujte si batériu
Možno ani netušíte, ale mnoho aplikácií beží na pozadí bez toho, aby ste vôbec tušili. A preto Vám dávame do pozornosti nastavenia batérie, kde od Androidu 9 si môžete pozrieť, ktoré aplikácie Vám spotrebovávajú najviac energie vrátane možnosti jej vypnutia.
Vypnite si nepotrebné funkcie, ktoré aktívne nevyužívate
Máte aj Vy v smartfóne neustále zapnuté Bluetooth, WiFi, GPS a ďalšie funkcie, ktoré reálne nepoužívate v danom momente? Vypnite si ich. Okrem toho, že spotrebovávajú energiu, tak Vám aj spomaľujú smartfón.
Vypnite si animácie
Ďalším trikom, ako môžete zlepšiť rýchlosť reakcií smartfónu je prostredníctvom vypnutia animácií. Otvorte si nastavenia Vášho smartfónu a vyhľadajte si položku „O zariadení“ a následne kliknite niekoľkokrát rýchlo na číslo modelu telefónu (v prípade Xiaomi zariadení je potrebné kliknúť 7-krát). Pomocou tohto roku si aktivujete režim vývojára. Otvorte si teraz opäť nastavenia a choďte do sekcie ďalšie nastavenia, kde nájdete možnosti vývojára. Po tom vyhľadajte položku Animácie, kliknite na ňu a vypnite ich.
Pevne veríme, že Vám tieto tipy pomohli k tomu, aby ste si zrýchlili Váš smartfón. V prípade ak poznáte iné užitočné rady, tak budeme radi, ak sa o ne podelíte nižšie v komentároch.
Komentáre