9 bežných materiálov v domácnosti, ktoré blokujú Wi-Fi signál. Toto dajte preč z dosahu routera, internet vám pôjde lepšie!

Akýmkoľvek nepríjemnostiam pri používaní internetu, by sme sa najradšej vyhli. Veľkou nepríjemnosťou sú aj materiály, ktoré blokujú WiFi signál

Wi-Fi_titulka
Zdroj: unsplash.com (Stephen Phillips - Hostreviews.co.uk)

Wi-Fi je momentálne bežnou súčasťou väčšiny domácností. Je tomu tak hlavne preto, lebo ľudia využívajú bezdrôtový internet prakticky všade a to či už kvôli škole, na vykonávanie práce alebo jednoducho na zábavu.

Možno ste sa už stretli s tým, že v nejakej miestnosti vám Wi-Fi ide naozaj rýchlo a v druhej až tak nie .To je spôsobené väčšinou tým, že signály, ktoré vedú z routera do zariadenia, vedia byť blokované. Keďže komunikácia medzi týmito dvomi prístrojmi je takto znehodnotená, spotrebitelia môžu zažiť spomalené pripojenie. Blokovať Wi-Fi signál môžu rôzne materiály a práve na tieto materiály sa v tomto článku spolu s portálom signalbooster.com zameriame.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aké materiály blokujú Wi-Fi?

Kov

Kov je jeden z materiálov, ktorý Wi-Fi nemá rado. Dôvodom je, že cez neho signál preniká najťažšie. Čím viac vecí, ktoré obsahujú kov, máte medzi Wi-Fi routerom a vašim zariadením, cez ktoré ste pripojený k internetu, tým budete mať menej kvalitné pripojenie a používanie internetu sa môže naozaj znepríjemniť. Dôvodom je, že kovové povrchy sú vynikajúce odrážače elektromagnetických vĺn, vrátane rádiových vĺn, ktoré Wi-Fi využíva. Okrem iného kovy majú vysokú elektrickú vodivosť, čo znamená, že môžu absorbovať časť energie elektromagnetických vĺn.

Betónové steny

Wi-Fi signál naozaj len ťažko vie prejsť cez betónové steny či podlahy. Hlavný dôvod je ten, že betón je jeden z najhrubších stavebných materiálov, ktoré môžete pri stavbe využiť. Inými slovami, Wi-Fi signály majú problém preniknúť cez husté a objemné materiály, ktorými betón bezpochyby aj je.

Okná a tónované sklá

Veľa čitateľov, by aj napríklad okná vôbec v takomto zozname nečakalo. Avšak človek sa dokáže mýliť, ale signál odrážajú miesto toho, aby ho prepúšťali. Tónované sklá zvyknú mať kovový film a ten ruší špecifické rádiové signály. Inými slovami, metalické častice v povlakoch odrazia alebo absorbujú časť rádiových vĺn, čo znižuje ich schopnosť prechádzať cez sklo. Okná sú zároveň navrhnuté pre maximálnu energetickú efektívnosť často využívajú špeciálne materiály a povlaky na minimalizáciu úniku tepla. Tieto technológie, hoci sú účinné pre tepelnú izoláciu, môžu neúmyselne ovplyvniť prechod rádiových vĺn.

Zrkadlo

Ako už vieme, okná signál odrážajú, ako to však bude v prípade zrkadiel? Závisí to skôr od veľkosti zrkadla, teda či je malé alebo väčšie. Veľké zrkadlo ruší signál podstatne viac ako malé zrkadlo. Ako už viete, zrkadlá sú reflexné. Všetky zrkadlá sú vyrobené z tenkej vrstvy kovu na skle, čo spôsobuje rušenie signálu.

Sadrokartón

So sadrokartónom sa v stavebníctve nie je vôbec ťažké stretnúť. Avšak nemajte strach, nie je to nejaká obrovská hrozba pre Wi-Fi signál, ako sa môže zdať. Môže ho len mierne oslabiť, no zbytočne sa s tým nezaťažujte, hoci signál mierne naruší, nie je to žiadna katastrofa.

Zariadenia, ktoré fungujú na 2.4 GHz frekvencii

Nejde len o materiály, ktoré nám môžu narušiť kvalitu signálu, ale aj o špecifické zariadenia v dosahu. Rádiové vlny fungujú na určitých zariadeniach vo frekvenčných pásmach 2.4 GHz, 5 GHz a prípadne aj 6 GHz. Práve frekvenčné pásmo 2.4 GHz nie je úplne bezproblémové. Vytvárajú až príliš veľa „hluku“, medzi také zariadenia vedia patriť napríklad mikrovlnné rúry, vysielače, rôzne antény, Bluetooth zariadenia, robotické vysávače a ďalšie. Samozrejme, nemôžeme zabudnúť ani Wi-Fi router od susedov, ktorý rovnako môže narúšať kvalitu signálu, ak sa signály prekrývajú. Najjednoduchším riešením je prepnúť na 5 GHz pásmo, ktoré spravidla nie je tak husto preplnené v domácnostiach.

Voda

Pravdepodobne by vás to nenapadlo, ale aj voda dokáže narušiť kvalitu signálu. Či už sú to akváriá alebo iné predmety so značným množstvom vody, vedia mať vplyv na kvalitu Wi-Fi signálu. Dokonca aj samotné ľudské telá, keďže ako vieme, v ľudskom tele sa nachádza naozaj veľa vody. Dôvodom prečo sa tak deje, je, že voda je výnimočná v tom, že dokáže absorbovať rádiové vlny. Zaujímavosťou je, že voda má tendenciu absorbovať rádiové vlny efektívnejšie na vyšších frekvenciách, čo znamená, že signály na frekvencii 5 GHz môžu byť viac ovplyvnené vodným prostredím než tie na frekvencii 2.4 GHz

Spotrebiče

Problémové vedia byť aj spotrebiče, ktoré v domácnosti denne využívame. Ide napríklad o chladničku, rúru, umývačku riadu, televízor a ďalšie.

Nábytok

Akýkoľvek nábytok a to či už stolička, stôl, gauč alebo posteľ, vie blokovať smerovač. Čím je nábytok hustejší a hrubší tým viac blokuje smerovač.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre