80% aplikácií údajne klame, ako narábajú s našimi dátami

Približne 80% aplikácií, ktoré deklarujú, že nezbierajú o používateľoch dáta, robia presný opak. Hovorí počítačový expert Konrad Kolling.

spehovanie smartfonov xiaomi
Zdroj: unsplash.com (Đức Trịnh), úprava Vosveteit.sk

Dáta, dáta a ešte raz dáta. V čoraz väčšej miere môžeme posledné roky počuť o tom, že pribúdajú spoločnosti, ktoré zbierajú o nás dáta vrátane citlivých údajov, aby nás vedeli lepšie profilovať. Najhoršie na tom je, že v mnohých prípadoch ani nevieme, že dochádza k zberu osobných údajov. To je aj jeden z dôvodov, prečo americký Apple priniesol do rozhrania iOS funkciu, prostredníctvom ktorej vývojári aplikácií riadne a najmä v zrozumiteľnej podobe používateľom deklarujú, aké dáta zbierajú a ako sú využívané. Zdá sa však, že nie je tomu celkom tak, píše portál netzpolitik.org.

Aplikácie zbierajú o nás dáta a to aj napriek tomu, že deklarujú presný opak

Štúdia vedená Konradom Kollingom poukazuje na fakt, že hoci mnohé aplikácie deklarujú, že nepristupujú k dátam, tak opak je pravdou. Podľa výsledkov až 80% aplikácií zbiera a nejakým spôsobom spracováva dáta, hoci deklaruje, že sa tak nedeje.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kolling k týmto záverom došiel potom, ako preskúmal takmer 1700 náhodne vybraných aplikácií z obchodu App Store. Z tejto vzorky, 22,2% aplikácií deklarovalo, že nezbiera žiadne údaje. Štyri pätiny z nich, teda necelých 300 aplikácií hneď po otvorení reagovalo so sledovačmi a to bez toho, aby používateľ udelil na to súhlas. Rovnako treba uviesť, že po otvorení aplikácií neexistovala zo strany používateľa žiadna interakcia a to ani súhlas so sledovaním. Kollnig k týmto výsledkom dospel potom, ako skúmal dátovú prevádzku medzi mobilným telefónom a internetom prostredníctvom vloženého externého zariadenia, cez ktorý bol smerovaný tok dát zo zariadenia na internet (ide o techniku známu ako man-in-the-middle).

Medzi softvérom, ktorý skúmal, boli viaceré známe aplikácie. Jednou z nich je napríklad i RT News, čo je spravodajská aplikácie od ruského štátneho vydavateľa. Hoci v popise aplikácie sa uvádza, že nezhromažďuje údaje, tak po jej otvorení, aplikácia začala komunikovať s 19 doménami, kam boli odosielané dáta. Išlo napríklad o sledovacie nástroje Facebooku, Google a ďalších spoločností.

Problémové sú vývojárske knižnice, tvrdí Kolling

Kolling tvrdí, že zodpovednosť nemusí priamo ležať na pleciach vývojárov aplikácií. Hovorí, že mnohé aplikácie sa spoliehajú na vývojárske knižnice (pozn. redakcie: ide o nástroje pre vývojárov, prostredníctvom ktorých dochádza k prepojenie funkcií aplikácie a ďalších služieb) od technologických gigantov, ktoré majú v sebe implementované kódy sledovania. Ďalej hovorí, že vývojári nemajú možnosti na to, aby odhalili sledovače, ktoré sa nachádzajú v týchto knižniciach, ktoré sa využívajú pri navrhovaní aplikácií.

Tak či onak, správa s ktorou Kolling prišiel je znepokojivou. Dovoľte nám dať vám pri tejto príležitosti do pozornosti aplikáciu TrackerControl, prostredníctvom ktorej viete odhaliť sledovače, ktoré o vás zbierajú dáta vo vašom telefóne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre