7 funkcií Androidu, ktoré nepozná každý, no oplatí sa ich vedieť

Android smartfóny sú známe funkciami, ktoré sú nesmierne užitočné, no musíte ich pohľadať.

android smartfon
Zdroj: rafapress / Shutterstock.com

Smartfón dnes už vlastní takmer každý a jeho používanie nie je žiadna veda. Napriek tomu majú Android smartfóny množstvo “skrytých” funkcií, o ktorých vie len málokto, no môžu vám výrazne uľahčiť, ako s mobilným zariadením pracujete.  

Tieto funkcie sa netýkajú len samotného operačného systému, no pár trikov ukrýva aj fotoaparát a k vášmu dobru môžete využiť aj niekoľko núdzových funkcií alebo prepojení s fitnes aplikáciami. Poďme sa teda pozrieť na to, aké funkcie Android zariadenia ukrývajú. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prispôsobenie režimu nerušiť 

Režim nerušiť určite poznáte, no vedeli ste, že si ho viete nastaviť tak, aby sa vám zapínal v špecifickú dennú dobu, no to nie je ani zďaleka všetko. Zatiaľ čo si viete stíšiť všetky rušivé hovory, tie dôležité si môžete nechať zvoniť normálne. Táto funkcia sa hodí najmä v práci, keď stále musíte dávať pozor na telefonát od šéfa alebo kolegu.  

Prispôsobiť si môžete režim nerušiť tak, že si otvoríte nastavenia, nájdete možnosť zvuky a vibrovanie a v nej si otvoríte režim nerušiť. Postup sa môže od značiek smartfónu mierne líšiť, no toto je cesta pre smartfóny POCO.  

Užitočné Android funkcie, o ktorých ste možno nevedeli
Zdroj: Vosveteit.sk

Ovládanie pomocou gest 

Ovládanie pomocou gest je funkcia, ktorú dnes ponúka väčšina smartfónov. Vieme, že potiahnutím troch prstov nadol spravíme snímku obrazovky, no na podobné gestá sa dajú nastaviť aj ďalšie funkcie. Moderné smartfóny umožňujú namiesto tlačidiel zapnúť ovládanie gestami, čo môže výrazne urýchliť, ako so smartfónom pracujete. Potiahnutím prsta z ľavého okraja doprava sa dostanete späť, potiahnutím po spodnom okraji obrazovky si môžete prepínať medzi aplikáciami.  

V nastaveniach si vyhľadajte možnosť gestá a v nastavení si prepnite na ovládanie gestami. Smartfón vám ešte pomôže nacvičiť si základné gestá pre ovládanie zariadenia. Neskôr si môžete aj prispôsobiť najpoužívanejšie funkcie.  

Užitočné Android funkcie, o ktorých ste možno nevedeli
Zdroj: Vosveteit.sk

Vývojárske možnosti 

Vývojárske možnosti sú najznámejšou so skrytých funkcií. Táto funkcia vám otvorí naozaj obrovské množstvo možností, ktoré vám dovolia vyladiť si smartfón tak, ako to potrebujete. Väčšina funkcií je určená síce technologicky zdatnejším, no napríklad v tomto článku vám ukážeme niekoľko možností, ktoré by mal poznať každý.  

Vývojárske nastavenia si sprístupníte v nastaveniach, v možnosti o telefóne. Klikajte opakovane na model smartfónu alebo verziu operačného systému, kým sa vám nezobrazí notifikácia, že ste sa stali vývojárom. Rozšírené nastavenia nájdete väčšinou v sekcii ďalšie nastavenia alebo na hlavnej obrazovke.  

Užitočné Android funkcie, o ktorých ste možno nevedeli
Zdroj: Vosveteit.sk

Pro režim fotoaparátu 

Ak chcete niečo odfotiť, v drvivej väčšine prípadov smartfón pracuje na automatických nastaveniach. Tie sa vám pokúšajú priniesť čo najoptimálnejší výsledok za akýchkoľvek podmienok. Zapnúť si však môžete aj profesionálny režim, ktorý vám naplno odomkne možnosti vášho fotoaparátu. Zapnutím tohto režimu dostávate prístup k nastaveniu ISO, rýchlosti závierky a vyvážení bielej. Vyskúšajte si ich a môžete vytvárať naozaj jedinečné fotografie. Nie všetky smartfóny ponúkajú profesionálny režim, no nájdete ho v nastaveniach fotoaparátu.  

Okrem toho si môžete nastaviť aj vlastnú ohniskovú vzdialenosť a expozíciu. Ide o ďalšie manuálne natavenia, ktoré vám pomôžu vytvárať jedinečnejšie fotografie.  

Užitočné Android funkcie, o ktorých ste možno nevedeli
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak by ste nemali k dispozícii manuálne nastavenia, určite budete mať aspoň alternatívne režimy fotoaparátu. Ide napríklad o makro fotografiu, dlhú expozíciu alebo panoramatický mód. Tieto režimy nájdete väčšinou v nastaveniach alebo v zozname ďalších režimov.  

SOS správa 

Pevne veríme, že túto funkciu nebude musieť využiť nikto z vás, no realita je taká, že vážna nehoda sa môže stať kedykoľvek, kdekoľvek a komukoľvek. V prípade tiesne nie sme vždy schopní povedať, čo sa nám stalo alebo kde sa nachádzame. Android smartfóny ale majú funkciu, ktorá vám dovolí poslať automatickú SOS správu na tiesňovú linku.  

Aktivovaním SOS smartfón kontaktuje tiesňovú linku a môže poslať aj predom napísanú správu. V nej môžete napríklad upozorniť záchranárov na dôležitý zdravotný stav alebo zadať iné dôležité údaje. Automaticky sa so správou pošle aj vaša poloha.  

Nastavenia SOS nájdete v nastaveniach smartfónu pod kategóriou Bezpečnosť a tieseň. Zároveň však môžete potrebné údaje vyplniť v aplikácií Googlu, Núdzové info. 

Užitočné Android funkcie, o ktorých ste možno nevedeli
Zdroj: Vosveteit.sk

Zdravotné aplikácie 

Mnohí majú smart hodinky alebo fitnes náramky, ktoré nám pomáhajú monitorovať denné kroky a iné zdravotné informácie. Mnohé Android smartfóny majú predinštalované tieto fitnes aplikácie, no veľa bezplatných alternatív nájdete aj v Obchode Play. So smart hodinkami, náramkami a týmito aplikáciami si môžete monitorovať nielen prejdenú vzdialenosť a kroky, ale aj veľa ďalších užitočných údajov.  

Viete si monitorovať napríklad príjem kalórii, kvalitu spánku alebo okysličenie krvi. Tieto informácie môžu byť na nezaplatenie pri monitorovaní vášho zdravia.  

Režim digitálnej pohody 

Názov tejto funkcie sa môže meniť, no vo všeobecnosti vám pomáha kontrolovať čas strávený na smartfóne. V rámci režimu digitálnej pohody si viete obmedziť čas strávený v určitých aplikáciách, nastaviť si spánkový režim alebo si zapnúť rôzne funkcie, ktoré vám pomáhajú minimalizovať rušivé elementy a sústrediť sa na prácu.  

Užitočné Android funkcie, o ktorých ste možno nevedeli
Zdroj: Vosveteit.sk

V smartfónoch POCO sa táto funkcia nazýva Digitálna rovnováha a nájdete ju v nastaveniach, spolu s funkciami rodičovskej kontroly. Tieto nastavenia ponúkajú veľa možností, ako si upraviť čas strávený na mobile.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre