5 jednoduchých rád, ako sa vyhnúť nesprávnemu nabíjaniu smartfónu, aby ste ho nabili rýchlejšie a šetrnejšie
Ako správne nabíjať telefón? Pozrite sa na 5 rád, ako nabíjať mobil čo najrýchlejšie a aby nedochádzalo k neprimeranému opotrebovávaniu batérie.
Nabíjanie telefónu je v dnešnej dobe na mnohých zariadeniach otázkou niekoľkých desiatok minút. Týmto sa však nemôže pochváliť každý. V niektorých prípadoch je to dané výrobnými kapacitami zariadenia, niekedy však ľudia nenabíjajú svoje mobily tak rýchlo, ako im to technológia umožňuje.
V tomto článku si predstavíme 5 tipov, ako nabíjať svoje mobilné telefóny čo najrýchlejšie, a pritom nepoškodili zdravie batérie:
Skontrolujte, či máte správnu nabíjačku
Zjednodušene povedané platí, že čím vyšší je výkon (udávaný vo Wattoch), tým rýchlejšie sa mobil nabije. Aby ste však dosiahli maximálnu rýchlosť nabíjania, dané výkonové špecifikácie musí spĺňať adaptér, nabíjací kábel, i samotný telefón. Problém to môže byť u zariadení, ku ktorým nepoužívate nabíjačku pribalenú v balení. Rovnako ale treba povedať, že výrobcovia smartfónov často pribaľujú k smartfónu mennej výkonné nabíjačky.
Skontrolujte si v špecifikáciách telefónu parametre, ktoré váš mobil podporuje pri nabíjaní. V závislosti od nich si vyberajte aj nabíjací kábel a adaptér. Ak sú všetky veci kompatibilné a majú rovnaký výkon, nabíjanie by malo prebiehať v poriadku. No nezabúdajte na to, že dôležitý je aj nabíjací protokol. Preto by ste nemali kombinovať nabíjačky iných výrobcov so zariadeniam, ktoré nabíjate.
Ak má nabíjačka vyšší výkon, ako mobil, nabíjanie prebehne tiež v poriadku. Väčšina moderných telefónov je schopných automaticky regulovať výkon nabíjania. Dlhodobé používanie nabíjačky s vyšším výkonom, ako podporuje výrobca mobilu, však môže mať vplyv na životnosť batérie.
Neprehliadni
Ak napriek všetkému pociťujete časom zníženie rýchlosti nabíjania, je možné, že sa časom opotrebovala nabíjačka, batéria telefónu, alebo sa v nabíjacom porte usadilo priveľa prachu. S takýmto problémom sa môžete obrátiť do servisu, alebo skúsiť vyčistiť port na vlastné riziko svojpomocne mäkkým štetcom, stlačeným vzduchom, alebo podobným spôsobom, ktorým dokážete prach z portu vybrať. Telefón majte v takom prípade vypnutý.
Nabíjajte priamo zo zásuvky
Už sme si povedali, ako je potrebné, aby bol pre čo najefektívnejšie nabíjanie dodržaný výkon adaptéru a nabíjacieho káblu. Nebude vám to však nič platné, ak zdroj, z ktorého mobil napájate, má nižší výkon. Napríklad počítačové USB porty typu A a B majú väčšinou výkon 7,5 Wattu, zatiaľ čo USB-C výstupy 15 Wattov. Inými slovami, ak chcete nabiť váš smartfón čo najrýchlejšie, tak ho nabíjate zo zásuvky.
Nenabíjajte svoj mobil na 100%
Táto rada sa netýka rýchlosti nabíjania, ale životnosti batérie. Batériu svojho telefónu by ste mali pre najlepšiu životnosť vždy držať niekde medzi 30% a 80%.
Ako sme už spomínali, moderné telefóny majú často už vstavané funkcie na ochranu batérie pri nabíjaní, neustále vybíjanie mobilu na 0% a nabíjanie na 100% je však aj tak z dlhodobého hľadiska pre batériu nie je zdravé. Mimochodom, vedeli ste, že smartfónu vôbec nevadí, ak nabíjate častejšie počas dňa?
Vypnite pri nabíjaní, čo nepotrebujete
Pre čo najrýchlejšie nabitie telefónu je dobré mobil vypnúť. No vypnúť mobil nie je praktické riešenie, odporúča sa v ňom vypnúť všetky aplikácie na pozadí, ktoré nepotrebujete mať zapnuté.
Nie je vhodné počas nabíjania mobil aktívne používať, lebo to okrem spomalenia nabíjania môže spôsobiť aj prehriatie batérie.
Dávajte si pozor na teplotu
Najzdravšie pre batériu telefónu je, ak sa nabíja pri izbovej teplote. Teplota nad 35 °C je škodlivá pre zdravie batérie a kvôli stratám zároveň znižuje rýchlosť nabíjania.
Berte ohľad aj na to, že sa batéria pri nabíjaní zahrieva sama osebe, najmä pri vysoko výkonových nabíjačkách. Vo všeobecnosti rovnako platí, že ak sa váš smartfón prehrieva, tak systém bude upravovať rýchlosť nabíjania. S týmto problémom sa môžete stretnúť hlavne, ak nabíjate zariadenie nekompatibilnou nabíjačkou.
Bonusová rada: Nenabíjate smartfón v obale
Dovoľte nám, dať vám do pozornosti ešte jeden tip, a to, aby ste nenabíjali smartfón v obale. To vedie totiž k tomu, že sa zariadenia viac prehrieva. Výsledkom je, že sa zariadenie nielenže nabíja pomalšie, ale aj si poškodzujete batériu, ak tak smartfón nabíjate pravidelne.
Na konci dňa je iba na vašom rozhodnutí, ktoré z týchto rád sa rozhodnete pri svojom používaní telefónu použiť. Myslite teda na balans medzi vašim komfortom a dlhodobým zdravím batérie vášho telefónu.
Komentáre