SpravodajstvoZariadenia

4G vs. 5G smartfóny: Aký model telefónu si dnes vybrať? Pozrite sa, ktorá možnosť sa vám viac vyplatí!

Ak premýšľate nad výberom nového smartfónu, možno zvažujete aj kúpu 5G modelu. Pozrite sa, v akom prípade sa vám to vyplatí.

V dnešnej dobe máme na výber z obrovského množstva smartfónov. Asi najčastejšie spomínanou možnosťou pri výbere nového zariadenia je však voľba konektivity. Na výber máme zo zariadení, ktoré podporujú 4G ale aj 5G siete, pričom druhá spomínaná možnosť sa stále rozširuje. Pokrytie sieťou piatej generácie dnes už nie je žiadnou raritou a dokážeme sa do nej pripojiť aj mimo veľké mestá. Kedy sa nám však vyplatí kúpa smartfónu s podporou pripojenia do tejto siete? A kedy je lepšie zvoliť lacnejší, no stále veľmi rozšírený smartfón s podporou 4G LTE siete? Odpoveď nám prináša portál indianexpress.com a my sa na ňu teraz pozrieme spoločne. A možno aj vám do budúcna naša analýza pomôže pri výbere nového telefónu.

Aké sú pre nás dôvody pre výber 4G modelu?

Pre voľbu 4G smartfónu by sme sa mali rozhodnúť vo chvíli, kedy sa nenachádzame zvyčajne v pokrytí 5G siete. Využívanie len 4G siete nám dokáže ušetriť množstvo energie a ak by sa naše zariadenie snažilo vyhľadávať siete piatej generácie bez výsledku, zbytočne by sme prichádzali o kapacitu batérie. Okrem toho tiež musíme myslieť aj na cenu zariadení s podporou LTE sietí, keďže sú lacnejšie. A ak sa nevieme pripojiť do novšej generácie sietí, nepotrebujeme zaplatiť viac.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Xiaomi Mi 11 Lite 5G
Zdroj: YouTube (GSMArena Official)

Ďalším bodom je tiež fakt, že ak sa pohybujeme v nižšej cenovej kategórii napríklad okolo 300€, nájdeme na trhu oba druhy zariadení. 4G modely však v nižšej cenovej kategórii ponúkajú oveľa lepšie možnosti výbavy najmä pre ušetrené náklady za 5G. Vo všeobecnosti platí, že ak neplánujeme investovať do vlajkovej kategórie zariadení, nájdeme na trhu ako 4G modely, tak aj tie s podporou sietí piatej generácie. 4G modely však vedia ponúknuť viac za rovnakú cenu.

V týchto prípadoch však radšej zvoľme 5G zariadenie

Ak plánujete svoje zariadenie využívať dlhšiu dobu a pokojne s ním viete vydržať niekoľko rokov, 5G model bude pre vás lepšou voľbou. Modely s podporou sietí piatej generácie sú lepšie pripravené pre budúcnosť a ak rátame s tým, že v budúcnosti sa budeme v pokrytí tejto siete nachádzať, nad 4G modelom by sme premýšľať nemali. Rovnako je faktom to, že v segmente vlajkových lodí 4G modely dnes vo väčšine prípadov nenájdeme. Ak teda plánujeme kúpu vlajkovej lode, voľbe 5G siete sa s najväčšou pravdepodobnosťou nevyhneme.

5G skratka
Zdroj: unsplash.com (James Yarema)

Najväčšou motiváciou pre kúpu smartfónu s podporou sietí piatej generácie je však zrejme túžba po pripojení sa do 5G siete. V prípade, že bývate v pokrytí tejto siete a radi by ste ju využívali, kúpa modelu len s podporou LTE sietí neprichádza do úvahy. Teda len v prípade, že vám neprekáža si za možnosť pripojenia sa do tejto siete trochu priplatiť.

Rovnako treba uviesť, že 5G siete sú vo všeobecnosti rýchlejšími a vyznačujú sa aj nižšími odozvami. Tu ale treba prízvukovať, využijete výhody tohto typu siete? Rýchlosť prenosu dát ide ale ruka v ruke aj s cenou paušálu. Rovnako treba podotknúť, že hoci v našich končinách máme viacero paušálov s neobmedzeným objemom prenosu dát, tak operátori často obmedzujú rýchlosť sťahovania či nahrávania na internet. Preto treba zvážiť aj to, či a vlastne ako budete využívať výhody najnovšieho typu siete. 

Vlastníte 4G alebo 5G model? A pri kúpe ďalšieho modelu zvolíte ktorú možnosť? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close