4 skryté funkcie v Google Fotkách, ktoré už nevymeníte za nič

Google fotky ponúkajú skryté funkcie, ktoré vám vedia uľahčiť život.

Google Fotky_3
Zdroj: Vosveteit.sk

Android zariadenia prichádzajú s predvolenou aplikáciou na pozeranie fotografií, no Google Fotky ponúkajú alternatívu, ktorá má oveľa viac funkcií.  

Aplikáciu Google Fotky si môžete bezplatne stiahnuť z Obchodu Play. Ak ju už máte, určite ste si všimli, že aplikácia ponúka množstvo užitočných funkcií, ktoré vám šetria čas alebo vám prehľadnejšie zobrazia uložené fotografie. Aplikácia však ponúka aj štyri “skryté” funkcie, o ktorých ste pravdepodobne ani len netušili. Aké to sú?  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hľadanie textu v uložených fotografiách 

Každý z nás pravdepodobne niekedy odfotil text v dokumente, nejakú ceduľku, kartu alebo hocičo iné, na čom bol napísaný nejaký text. Najmä študenti určite vedia, že keď je galéria plná rôznych odfotených poznámok v rýchlosti nájsť to, čo potrebujeme, je niekedy nemožné.  

Google Fotky ale vedia “čítať” text z fotografií pomocou rozpoznávacích algoritmov. Znamená to, že keď do vyhľadávacieho poľa napíšete kľúčové slovo, aplikácia vám vyhľadá aj tie fotografie, ktoré majú v sebe text obsahujúci toto slovo.  

Vymažte si niekoho zo spomienok  

Určite každý máme niekoho, na koho by sme radšej zabudli, no vďaka Google Fotkám to môže byť aspoň v digitálnom svete realitou. Aplikácia má funkciu, ktorá identifikuje rôzne vzorce na fotkách a dokáže rozpoznať tváre. Tieto fotky nakoniec dáva dokopy cez funkciu Spomienky. 

Len málokto ale chce, aby mu smartfón ukazoval bývalého partnera alebo hocikoho, kto nám ublížil, nahneval nás alebo máme iné dôvody, prečo sa s ním vidieť nechceme. Google Fotky vám umožnia tohto človeka odstrániť z pamäte aplikácie. Stačí si otvoriť aplikáciu Google Fotky, otvoriť nastavenia aplikácie, vstúpiť do možnosti predvoľby a tam uvidíte Spomienky.  

Kliknite na túto možnosť a uvidíte Skryť ľudí a zvieratká. Keď si túto možnosť otvoríte, objaví sa vám zoznam uložených tvárí. Stačí kliknúť na tú, ktorú nechcete vidieť a hotovo.  

Identifikovanie objektov a prekladanie textu 

Do aplikácie Fotky Google nedávno integroval aj technológiu Google Lens, ktorá naplno využíva schopnosti rozpoznávania. Google Fotky umožňujú použiť Lens tak, že kliknete na fotku ktorá obsahuje čo chcete a kliknete na ikonu Google Lens v spodnej časti.  

4 funkcie Google Fotiek, o ktorých ste nevedeli
Zdroj: Vosveteit.sk

V prípade rozpoznania objektov vám aplikácia ukáže, na čo sa pozeráte a vyhľadá vám podobné veci. Hodí sa to napríklad v obchode s oblečením, ak uvidíte pekné tričko alebo bundu.  

Google Lens ale dokáže oveľa viac. Pomôže vám preložiť akýkoľvek text na fotografií. Stačí kliknúť na funkciu prekladač a hotovo. 

Vytváranie highlight videí 

Keď sa vrátime z dovolenky, treba pridať aj nejaké krátke zostrihané video na Instagram. Pomocou aplikácie Google Fotky si takéto video môžete vytvoriť veľmi jednoducho. Otvorte si aplikáciu, na spodnej lište nájdite Knižnica a otvorte si ju. Následne si otvorte pomôcky vpravo hore. 

Otvorí sa vám nové okno, kde nájdete možnosť vytvorenia videa z hlavnými momentmi.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre