SpravodajstvoVeda a výskum

4 historické záhady, na ktoré už pravdepodobne nenájdeme odpoveď

História je plná nevysvetliteľných udalostí. Pozrime sa na niektoré z nich.

História je plná nevysvetliteľných udalostí. Či sa niekedy dokážeme dopracovať k pravde ostáva visieť vo vzduchu, no povedzme si úprimne, niekedy nás mýtus zaujme viac, ako akákoľvek odpoveď ku ktorej by sa vedci postupom času dopracovali.

Určite aj vy poznáte niekoľko udalostí, ktoré ostali do dnešného dňa opradené tajomstvom. Pozrieme sa na niekoľko z nich, ktoré popisuje portál Live Science a možno medzi nimi nájdete vašu obľúbenú, alebo sa dozviete o pár nových historických záhadách.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Existoval Kráľ Artuš?

Legenda o anglickom kráľovi sa rozpráva už viac ako tisíc rokov. Hoci sa verzie od seba môžu líšiť, v každej nájdete opis Camelotu, rytierov okrúhleho stola, či bájny meč, Excalibur. Zabúdať netreba ani na čarodejníka Merlina.

Každý poznáme tento príbeh, no skutočnosť ostáva stále nejasná. Existoval niekedy skutočný kráľ Artuš, alebo je táto postava len vymyslená? Samozrejme, ak by aj existoval, určite by nemal ako radcu naozajstného čarodejníka.

Historické pramene z deviateho storočia hovoria o vodcovi, ktorý viedol niekoľko bitiek proti Sasom, no či sú tieto pramene podložené skutočnými udalosťami ostáva nezodpovedané. Pravdepodobne odpoveď na túto záhadu, asi nikdy ani nenájdeme.

Kto bol Jack Rozparovač?

V roku 1888 sa v uliciach Londýna objavil hrozný vrah, ktorého by nechcel stretnúť pravdepodobne nikto z nás. Predpokladá sa, že Jack Rozparovač zabil najmenej päť žien a ich mŕtvoly zohavil. Keď sa začalo s ohavnými vráždami prišlo londýnskej polícii niekoľko listov, ktoré mali byť priamo od sériového vraha. V listoch sa vysmieval policajnému zboru. Tu sa po prvýkrát objavilo pomenovanie „Jack Rozparovač“, no vedci stále nevedia povedať, či boli listy písané priamo vrahom, alebo nie.

Jack Rozparovač nikdy nebol dolapený, no až dodnes sa špekuluje o tom, kto bol vlastne obávaným zabijakom. Niektorí tvrdia, že Jack nebol muž, ale žena, menom Lizzie Williams. Dozvieme sa niekedy pravdu?

Existuje Atlantída?

Vo 4. storočí pred našim letopočtom spomínal grécky filozof, Plato, krajinu menom Atlantída. Plato tvrdil, že v prehistorických časoch Atlanťania dobili väčšinu Európy a Afriky. Atény sa proti nim postavili a bájna krajina zmizla pod hladinou mora.

Atlantída je z väčšej časti mýtus, ako reálna krajina. Väčšina vedeckej komunity sa zhodla na tom, že neexistuje, no nájdu sa aj takí, ktorí pochybujú. Mimichodom, Atlantídu vraj zničila mohutná prírodná katastrofa približne v roku 9600 pred Kr.

Kto zabil amerického prezidenta Kennedyho?

Najväčšia záhada amerických dejín. 22. novembra 1963 v texaskom Dallase o 12:30 miestneho času bol zastrelený prezident John F. Kennedy. Vyšetrovanie označilo ako vinníka Lee Harvey Oswalda, hoci mnohí o tomto rozhodnutí špekulujú. Zaujímavosťou v tomto prípade je to, že tesne pred súdom bol Oswald zastrelený v nočnom klube.

Od smrti Kennedyho sa na prípad pozrelo množstvo odborníkov a dodnes sa objavujú nové teórie, ktoré vysvetľujú smrť amerického prezidenta. Dnes sa už ale nikto nedostane k novým dôkazom a preto nemožno očakávať v tomto prípade nové výsledky.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close