4 bláznivé teórie, ktoré sa pokúšajú vysvetliť vesmír okolo nás: Môžu byť reálne?
Pravdou je, že toho o vesmíre vieme veľmi málo, a preto vznikajú rôzne teórie, ktoré sa snažia vesmír vysvetliť.
Ešte stále existuje obrovské množstvo vecí, ktoré si veda nedokáže vysvetliť. Ako presne vznikol vesmír, alebo život? Aký má vesmír tvar? Čo je to temná hmota? Prekonáme niekedy rýchlosť svetla?
Všetko sú to otázky, na ktoré sa pomaly snažíme hľadať odpovede, no nie je to jednoduché. Dôkazov je málo a vysvetlenia sa častokrát líšia. Niekto si vznik vesmíru predstavuje tak, niekto zase inak, no dokým nebudú mať vedci v rukách jasné dôkazy, ktoré by nám povedali, ako to v skutočnosti je, všetky teórie môžu byť správne. Portál LiveScience priniesol pohľad na tie najbláznivejšie teórie o vesmíre.
Vesmír ako membrána
Dnes chápeme, že vesmír má tri priestorové dimenzie a jednu dimenziu času. Niektorí vedci však tvrdia, že priestor má ešte ďalšiu, štvrtú dimenziu, ktorú nedokážeme vnímať priamo. Táto vyššia dimenzia sa označuje ako „the bulk“ (pozn. redkacie: z angl. objem, alebo veľkosť). Vesmír v ktorom žijeme je akousi trojrozmernou membránou, ktorá pláva vo vyššej dimenzii.
Znie to zvláštne, no táto teória dokáže vyriešiť niektoré nezrovnalosti vo fyzike. Napríklad dokáže vysvetliť asymetriu medzi subatomickými silami. Teória však nedokáže vysvetliť ostatné fakty, ktoré sú známe a overené.
Holografický vesmír
Podľa tejto teórie je náš trojdimenzionálny vesmír zakódovaný v dvojdimenzionálnom priestore, presne ako hologram. Zaujímavosťou je, že táto teória je zhodná s pozorovaniami kozmického mikrovlnného pozadia, pozostatku po veľkom tresku. Je teda možné, že sme súčasťou hologramu, no na to, aby táto teória nabrala platnosť by musela priniesť oveľa viac dôkazov.
Neprehliadnite
Jeden z obrovského množstva vesmírov
O teórií multiverza sme už párkrát písali. Niektorí vedci tvrdia, že náš vesmír nie je jediným a za jeho hranicou sa nachádza nekonečné množstvo ďalších. Prečo si to niekto myslí? Táto teória vychádza z najzákladnejšieho vedeckého princípu – nič nie je jedinečné. Ak teda vznikol náš vesmír, mohol vzniknúť aj ďalší.
Teóriu multiverza podporuje ešte ďalšia vec. Vedci si všimli, že základné sily vesmíru sú ako keby vyladené na to, aby mohlo vzniknúť všetko, čo vidíme okolo nás. Ak by bol náš vesmír jediným, bola by to priveľká náhoda na to, aby to mohla byť pravda. Ak však existuje nekonečné množstvo vesmírov, sme len jednou s nekonečného množstva kombinácií a to už vedcom znie lepšie.
Navrhnutý špeciálne pre nás
Túto teóriu navrhol vedec Nick Bostrom a do veľkej miery súvisí aj s teóriou multiverza. Vyššie sme písali, že podmienky nášho vesmíru sú až podozrivo dokonalé na to, aby išlo o dielo náhody. Ak by boli čo i len o trochu iné, život, ako ho poznáme by neexistoval.
Ak sa teda tam vonku nenachádzajú ďalšie vesmíry, potom je možné, že ten náš bol vedome navrhnutý tak, aby sa mohol ľudský život vyvinúť.
Komentáre