3.5mm jack pre slúchadlá stále používa veľké množstvo používateľov: Vráti sa táto súčiastka späť?

Používatelia stále vo veľkej miere využívajú 3.5mm jack pre slúchadlá. Aj napriek tomu ho podporuje čoraz menšie množstvo telefónov.

Redmi Note 12 Pro 3.5mm jack
Zdroj: Vosveteit.sk

Možno medzi týchto ľudí patríte aj vy a stále využívate 3.5mm jack pre spojenie smartfónu so slúchadlami či iným príslušenstvom. Hľadanie smartfónu s touto súčiastkou pre káblové prepojenie s príslušenstvom je dnes skôr obtiažnejšie a vlajkovú loď s ním by sme na trhu hľadali len ťažko. Používatelia, ktorí preferujú dnes zariadenie s jackom pre slúchadlá teda musia častokrát siahnuť po strednej alebo nižšej triede telefónov, no niektorí výrobcovia si dôležitosť tohto komponentu uvedomujú. Vychádza to z vyjadrenia spoločnosti ASUS, ktoré nám sprostredkoval portál androidauthority.com. Je teda možnosť návratu jacku pre slúchadlá do telefónov? Pozrite sa!

3.5mm jack stále nie je mŕtvy

Bezdrôtové slúchadlá či inú elektroniku s možnosťou pripojenia cez Bluetooth dnes nájdeme na každom rohu. A zatiaľ čo v minulosti boli tieto zariadenia skôr drahšou záležitosťou, tak dnes vieme zohnať napríklad bezdrôtové slúchadlá už za pár eur. 3.5mm jack však stále nestratil svoju popularitu, čo potvrdzujú aj dáta, ktoré s nami zdieľala spoločnosť ASUS. Práve ASUS stojí za smartfónmi s označením Zenfone, na ktorých vznikla vzorka pre prieskum.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Zdroj: Vosveteit.sk

Podľa tohto prieskumu až 36.5% používateľov smartfónov Zenfone využije 3.5mm jack aspoň raz do mesiaca. Okrem toho až 8.3% používateľov ho využíva na dennej báze či už pre počúvanie hudby alebo pre prepájanie smartfónu s inými zariadeniami. Prenos zvuku pomocou kábla pritom stále ponúka mnoho výhod ako aj kvalitný posluch s lepším zvukom. A aj keď výsledky môžu byť pôsobivé a aj ďalšie spoločnosti by možno narazili na podobné výsledky, tak neočakávame, že sa jack pre smartfóny vráti späť. Táto technológia totiž prináša aj niektoré nevýhody a bráni smartfónom získať zvýšenú odolnosť voči vode a prachu.

ASUS si posvietil aj na nabíjanie cez noc

Okrem 3.5mm jacku sa však prieskum týkal aj nabíjania smartfónov cez noc, čo sa v spoločnosti stretáva s rôznymi názormi. Niektorí používatelia sú v zásade proti takémuto nabíjaniu, keďže podľa nich môže škodiť batérii. Až 26% používateľov smartfónov Zenfone však využíva plánovač nabíjania, ktorý funguje podobne ako optimalizované nabíjanie. Pri takomto type nabíjania sa batéria šetrí a nabíjanie sa rozloží na celú noc. Vďaka tomu sa šetrí aj batéria a predchádza sa jej opotrebeniu. Množstvo používateľov teda od nabíjania cez noc stále neupustilo.

nabijanie telefonu
Zdroj: Dejan Dundjerski / shutterstock.com

Okrem toho môžeme sledovať na trhu nejakú vzorku toho, že používatelia preferujú aj pomalšie nabíjanie v porovnaní s rýchlym nabíjaním. Vo viacerých prípadoch si to začínajú uvedomovať aj výrobcovia, ktorí sa už neženú toľko za rýchlejším nabíjaním a uprednostňujú starostlivosť o batériu. Pekným príkladom je aj HONOR, ktorý minulý rok do svojej vlajkovej lode nasadil 100W nabíjanie. Tohtoročná vlajková loď však ponúkla „len“ 66W. Zdá sa teda, že výrobcovia telefónov začínajú viac vypočúvať žiadosti svojich používateľov a sústreďujú sa na vývoj toho podstatného. A kto vie, možno sa v budúcnosti objaví aj viac telefónov s 3.5mm jackom.

Využívate vo svojom telefóne 3.5mm jack? Alebo ste už prešli na bezdrôtové pripojenie? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre