14-hodinová hladovka robí zázraky, tvrdia vedci: Prerušované hladovanie nemusí byť až také prísne, ako niektorí radia

Ak si stanovíte desaťhodinové okno v rámci ktorého budete jesť, zlepší sa vaša nálada, spánok a zdravie.

hladovka titulka
Zdroj: Andrey_Popov / Shutterstock.com a Bank Artist / Shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Prerušované hladovanie je dnes jednou z populárnejších diét určených na zníženie telesnej hmotnosti.  

Podstatou prerušovaného hladovania je stanoviť si určité okno, v rámci ktorého môžeme prijímať potravu a mimo tohto okna nesmieme jesť absolútne nič. Napríklad, ak začínate jesť o deviatej ráno, o siedmej večer už nemôžete jesť nič. Máte teda 10-hodinové okno, počas ktorého môžete jesť, ostatných 14 hodín v podstate hladujete.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Niektorí fitnes odborníci odporúčajú len 6-hodinové “stravovacie okno”, no výskumníci z King’s College London v rámci novej štúdie vysvetľujú, že aj menej zväzujúce 10-hodinové okno má pozitívne účinky na naše zdravie, náladu, energiu a pocit hladu. Štúdia zároveň ukazuje, že ľudia s pravidelnejšími stravovacími návykmi mali väčšie výhody ako ľudia, ktorým sa čas jedla menil z jedného dňa na druhý.  

“Naša práca je najväčšou štúdiou mimo starostlivo kontrolovaných klinických testov, ktorá ukazuje, že prerušované hladovanie môže zlepšiť vaše zdravie aj pri podmienkach odzrkadľujúcich skutočný život. Zároveň ukazujeme, že nemusí byť veľmi reštriktívne. Desaťhodinové stravovacie okno sa dá dodržať väčšine ľudí a môže viesť k lepšej nálade, väčšej energii a zníženiu pocitu hladu,” tvrdí doktorka Sarah Berry, jedna z autorov štúdie.  

Režim nemusí byť tak prísny ako niekto hovorí

Vedci si zároveň všimli, že ak niekto nedodržoval tento režim pravidelne, neprejavilo sa to na nich tak pozitívnymi účinkami, ako v prípade ľudí, ktorí tento režim dodržiavali. Do výskumu sa zapojilo približne 37-tisíc ľudí a testy trvali tri týždne. Prvý týždeň mali dobrovoľníci jesť normálne, pričom počas nasledujúcich dvoch týždňov mali dodržiavať desaťhodinové stravovacie okno. Viac ako 36-tisíc dobrovoľníkov v teste pokračovalo aj naďalej. Autori štúdie odhadujú, že približne 27-tisíc ľudí bolo do štúdie zapálených. V tomto smere pozorovali, že vo väčšine prípadov sa do prerušovaného hladovania častejšie zapájali ženy. V priemere to bolo 78% dobrovoľníkov.  

“Naša štúdia prikladá ďalšie dôkazy k tomu, že to ako jeme má výrazný vplyv na naše zdravie. Samozrejme, že obrovský vplyv má na naše telo aj čo jeme, no čoraz viac vedeckých štúdií zisťuje, že aj čas kedy jeme a kedy jesť prestávame môže ovplyvniť naše telo,” píšu autori.  

Aj táto štúdia dokázala, že človek nepotrebuje jesť počas celého dňa neustále. Ak sa rozhodnete skúsiť prerušované hladovanie a konzumovať jedlo len počas desaťhodinového okna, aj vy môžete čoskoro začať pociťovať pocit sýtosti a dokonca môžete aj schudnúť pár kíl. Zároveň sme spomenuli, že prerušované hladovanie má potenciál vám zlepšiť aj náladu alebo spánok.  

Netreba ísť do extrémov, ktoré ponúkajú rôzni fitnes poradcovia. Ako ukazuje štúdia, spokojne stačí, ak si nastavíte jednoduché desaťhodinové stravovacie okno a zvyšných 14-hodín nebudete jesť nič.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre