Zrážka porovnateľná so záhadnou Tunguskou udalosťou: Astronómovia zistili, čo minulý rok vrazilo do Jupitera

V októbri 2021 sa podarilo po prvýkárt za poslednú dobu profesionálnemu observatóriu zachytiť kolíziu asteroidu s Jupiterom.

Minulý rok niečo narazilo do Jupitera. Čo to bolo?
Zdroj: NASA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Najväčšia planéta Slnečnej sústavy, ktorou je plynný obor Jupiter, je magnetom na kozmické objekty. Svojou gravitačnou silou strháva nielen kométy, ale aj asteroidy a minulý október astronómovia zaznamenali jasný záblesk, ktorý značil kolíziu nejakého objektu s plynnou planétou.

Počas zrážky sa uvoľnila energia rovnajúca sa dvom megatonám TNT. Inými slovami, ide o množstvo uvoľnenej energie porovnateľné s Tunguskou udalosťou z roku 1908. Náraz neznámeho objektu z roku 2021 bol najsilnejšou kolíziou od zrážky Jupitera s kométou Shoemaker-Levy 9, informuje portál IFL Science. Náraz zaznamenalo observatórium PONCOTS (pozn. redakcie: Planetary Observation Camera for Optical Transient Surveys) nachádzajúca sa na japonskej University of Kyoto.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najnovšia kolízia s Jupiterom je prvá, ktorú sa podarilo zachytiť profesionálnemu observatóriu, čo umožnilo objekt bližšie identifikovať. Predchádzajúce udalosti spozorovali amatérski astronómovia. Vedci z University of Kyoto odhadli, že objekt mal približne 4-milióny kg. Na základe jeho hmotnosti vedci určili, že mohol mať priemer približne 30 metrov. Hoci sa to nezdá až tak veľa, asteroid vrazil do plynnej planéty obrovskou rýchlosťou. Počas nárazu do plynnej atmosféry mal teplotu až 8-tisíc stupňov.

Práve vysoká teplota astronómom poskytla ďalšie indície o tom, čo za objekt vrazil do plynného obra. Študovaním vesmírnych kolízií astronómovia lepšie pochopia správanie asteroidov, či komét v prípade, ak by kolízia hrozila našej planéte. Vedci zatiaľ nedokážu povedať, čo by v prípade takejto hrozby robili. Ak by bol nebezpečný objekt odhalený v dostatočnom predstihu, mohli by sa ho pokúsiť odkloniť. O to sa pokúsi misia DART, ktorej úlohou bude odkloniť menší asteroid a pozorovať, čo sa bude diať.

Kozmické kolízie

Misia DART sa momentálne nachádza na ceste k asteroidu Didymos. Po príchode doňho vrazí a zodpovie otázku, či je možné kolíziou odkloniť dráhu potenciálne rizikových objektov. Do objektu by mala misia DART naraziť v októbri budúceho roku. Na misii sa podieľala aj Európska vesmírna agentúra, ktorá však z neho odstúpila.

Už v minulosti sonda vrazila do kozmického objektu, hoci vtedy nebolo cieľom jeho dráhu odkloniť. Misia Deep Impact vrazila do kométy Tempel za účelom študovania jej kompozície. Neskôr sa ukázalo, že náraz zmenil rýchlosť kométy o 0.0001 milimetrov za sekundu.

Pozorovania objektu z minulého roku ukázali, že počas nárazu vznikol jasnejší záblesk, než vznikol pri predchádzajúcich amatérskych pozorovaniach. Astronómovia odhadli ako často sa podobné záblesky dejú a vyšlo najavo, že častejšie, než sa predpokladalo. Podobnými kolíziami si plynný obor prejde až tisíckrát častejšie ako naša planéta.

Vedci plánujú rozbehnúť dlhodobú misiu, zameranú na pozorovanie Jupitera. Využijú pritom vylepšené observatórium PONCOTS, ktoré je momentálne len prototypom. Budúca generácia observatória by mala podporovať možnosť pozorovaní na diaľku, čo je nevyhnutnosťou pri podobných dlhodobých misiách.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre