Zlých správ akoby nebolo dosť. OSN zverejnila hrôzostrašnú správu o zmene klímy na celom svete

Naše šance na zvrátenie klimatickej zmeny sú podľa odborníkov naozaj malé. Obrovských zmenám klímy sa tak zrejme nevyhneme.

Stále vyostrujúci sa konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom a neustále vyhrážanie sa použitím ešte väčšej sily akoby nebolo na dnešné dni naozaj dosť veľkým sústom. Ku zlým správam z územia nášho východného suseda sa najnovšie pridáva aj správa o klimatickej zmene, ktorá logicky nezasiahne iba nás, ale všetky kúty sveta. S najnovšou správou o stave klímy prišla len dnes priamo Organizácia Spojených národov a už vopred vás musíme upozorniť, že rozhodne neprináša nič dobré.

Katastrofickým scenárom sa zrejme nevyhneme

Najnovšiu správu o stave klímy, ktorá nesie názov Klimatické zmeny 2022: Vplyvy, adaptácia a zraniteľnosť, priniesol priamo medzivládny panel OSN pre zmenu klímy IPCC. Ten na svojich stránkach zverejnil niekoľko desiatok dôkladných správ a rozborov hrozieb a dôsledkov klimatickej zmeny v jednotlivých častiach sveta a ekosystémoch. Jednotlivé správy vykresľujú naozaj strašný obraz dopadov zmeny klímy a už dnes je jasné, že sa prípadným katastrofickým scenárom len ťažko vyhneme, informuje portál Futurism.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Klimatická zmena je hrozbou dneška, nie budúcnosti

V správach sa jasne uvádza, že na vyhnutie sa naozaj najhorším účinkom klimatickej zmeny, ktorá prebieha už dnes, máme skutočne málo času a zrejme sa im nevyhneme. Klimatická katastrofa je tak reálnou hrozbou nie len pre vybrané oblasti či živočíchy. Takmer určite zasiahne v rozsahu, ktorý veľmi silno pocíti celé ľudstvo, ktoré čaká naozaj rušné obdobie.

„Vo svojom živote som videl veľa vedeckých správ, ale nič takéto,“ uviedol generálny tajomník OSN António Guterres na úvod videa, v ktorom stručne predstavil najnovšiu správu IPCC. „Dnešná správa IPCC je atlasom ľudského utrpenia a odsúdeniahodným obvinením z neúspešného vedenia klímy a odhaľuje, ako sú ľudia a planéta zasiahnutí klimatickými zmenami.“

V správe sa dôkladne rozoberajú jednotlivé problémy, s ktorými sa svetové ekosystémy a aj my, ľudia, potýkame už dnes. Podľa aktuálnej správy už dnes žije takmer polovica ľudstva v životu nebezpečnej zóne. Situácia sa však bude v nasledujúcich rokoch iba zhoršovať. Očakávať môžeme hromadné vymieranie rastlinných a živočíšnych druhov a následný kolaps potravinových systémov a reťazcov. Ohrozené sú vodné ekosystémy a v neposlednom rade, veľkou hrozbou pre ľudstvo je transformácia zachytávačov uhlíka. Tie by sa postupom času mohli zmeniť na úplný opak – obrovské zdroje emitujúce uhlík do atmosféry.

Existenčné problémy a transformácia nášho okolia

Takmer určite netreba pripomínať očakávané topenie sa ľadov a zvyšovanie hladín oceánov. S tým sú logicky spojené záplavy pobrežných oblastí a naopak, ešte väčšie vysušovanie vnútrozemských oblastí. Stále rastúcou hrozbou tak budú masívnejšie lesné požiare a zväčšovanie púští. V ohrození tak nie je iba hŕstka svetovej populácie, ale celé oblasti a v niektorých prípadoch aj celé krajiny. Tie sa musia pripraviť nie len na zmeny klímy ale aj prípadné existenčné problémy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre