SpravodajstvoTechnológie

Zločin sa nevypláca: Google Earth pomáha policajtom nájsť skryté marihuanové polia

Nie je prekvapením že v aplikácii, ktorá vám ukáže celý svet, nájdete aj zopár bizarných vecí.

Ak ste strávili nejaký čas v aplikácii Google Earth, určite ste natrafili na pár zvláštnych vecí. Či už ide o opustené lode, prevrátené autá, alebo zvláštne kresby, nachádzajúce sa takmer na každom kontinente.

Google Earth, alebo v tomto prípade aj Google Street View je plný zvláštností, ktoré si nedokážeme vysvetliť. Napriek tomu má táto aplikácia aj jednu pozitívnu vlastnosť a to takú, že pomáha policajtom vyšetrovať zločiny, píše portál Grunge. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Google Earth sa totiž stal kľúčovou aplikáciou pre policajné oddelenia, ktoré nemajú požadované dotácie. Namiesto prenajatia helikoptéry otvoria aplikáciu a môžu vidieť vzdušné zábery ktorejkoľvek oblasti. Presne tak príslušníci policajného zboru objavili aj niekoľko marihuanových polí, ktoré pôvodne mali ostať schované pred zvedavými očami. 

Po prvýkrát sa tak stalo v roku 2009 v Švajčiarsku. Policajt si chcel overiť adresy dvoch podozrivých občanov a využil na to práve Google Earth. Keď našiel ich adresy, všimol si nezvyčajné riadky v pôde, ukryté v kukuričnom poli. Policajný príslušník preskúmal vzdušné zábery a rozhodol sa podozrivú osobu navštíviť. Keď dorazil na adresu, objavil takmer dva akre marihuany nasadené v kukuričnom poli. Bolo to presne 1.2 tony marihuany. Jeden obrázok z Google Earth viedol k zatknutiu 16 osôb a zhabaniu majetku v hodnote 780-tisíc dolárov. 

Prípad zo Spojených štátov

V americkom štáte Oregon bola marihuana dlhú dobu legálna, hoci len pre zdravotné účely. V roku 2014 však prešiel zákon, ktorý dovolil užívanie aj pre rekreačné účely. Osoby nad 21 rokov mohli avšak vlastniť maximálne 226 gramov sušenej rastliny. 

V roku 2013 si však policajný zbor Oregonu všimol niečo zvláštne. Jeden z príslušníkov si pozeral na Google Earth farmu istého Curtisa Crofta. Zábery ukázali, že Croft na svojom pozemku pestoval trojnásobné množstvo marihuany, než v tú dobu dovoľoval štát. Oregon umožňoval občanom pestovať najviac 30 rastlín cannabis, avšak Croft mal na svojom pozemku 96 rastlín. 

Je otázne, či majiteľ farmy myslel na to, že jeho nelegálne polia sú zo vzduchu ľahko viditeľné. Či už na to myslel, alebo nie, určite by ho nenapadlo, že sa jeho biznis skončí preto, lebo jedného z policajtov napadlo pozrieť sa na Google Earth. 

Zaujímavosťou v tomto prípade je, že Croft nechápe, ako sa mohol jeho príbeh stať virálnym. Vinu samozrejme nepopiera, avšak to, čo nasledovalo po jeho zatknutí popisuje ako narušenie súkromia. Po zverejnení príbehu sa dostali na verejnosť telefónne čísla jeho rodiny a po celom svete teraz kolujú obrázky jeho pozemku. 

Aj tieto prípady sú ale jasným dôkazom toho, že sa zločin, hlavne v dobe modernej technológie, nevypláca. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close