Život nemusí potrebovať vodu na to, aby prežil: Akú alternatívu poznáme?

Voda je vďaka svojmu tvaru ideálnym rozpúšťadlom, no máme viac možností?

Voda vo vesmire
Zdroj: pixabay.com (8385)

Astronómovia neustále pátrajú po stopách života. Snažia sa odhaliť špecifické plyny v atmosférach exoplanét, alebo pátrajú po nezvyčajných typoch svetla. Existuje niekoľko špecifických techník, no jednej sa vedci držia – pátrajú po stopách vody, tvrdí YouTube kanál SciShow Space.

Voda je extrémne dôležitá, pretože na Zemi neexistuje žiaden druh, ktorý by bez nej dokázal prežiť a keďže nepoznáme iný život, ako ten na Zemi, naše chápanie je utvárané podmienkami, ktoré platia u nás doma. Aj obývateľná zóna okolo hviezdy sa určuje podľa toho, v akej vzdialenosti majú planéty vhodné podmienky na to, aby na nich mohla existovať voda.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Niektorí vedci však poukázali na to, že naše definície života môžu byť príliš zaujaté životom na Zemi. Čo to ale znamená? Je možné, že vo vesmíre môže existovať život, ktorý sa diametrálne líši od toho nášho. Znamená to aj to, že môžu existovať organizmy, ktoré nepotrebujú k životu vodu. Vedci sa touto myšlienkou začali zaoberať, aj keď ešte nedospeli k definitívnym výsledkom.

Jedinečnosť vody

Voda je totiž výnimočná látka. Skladá sa z jednoduchej molekuly, ktorá má v sebe dva atómy vodíka a atóm kyslíka. Voda je zvláštna v tom, ako sú tieto atómy usporiadané. Jedna strana, kde sa nachádza vodík má jemne pozitívny náboj a strana kyslíku má jemne negatívny náboj. Vďaka tomu je voda ideálnym rozpúšťadlom. Jej náboje umožňujú vode ovplyvniť iné látky tak silno, že naruší chemické väzby medzi molekulami, či atómami a tie sa následkom toho rozpustia.

Vedci vodu nazývajú aj ako univerzálne rozpúšťadlo a to je pre život nevyhnutné, pretože biologické procesy si vyžadujú obrovské množstvo rôznych molekúl na jednom mieste. Pre náš život je teda voda nevyhnutná, no existujú aj iné látky, ktoré môžu funkcie vody nahradiť. Príkladom je amoniak, ktorý sa skladá z jedného atómu dusíka a troch atómov vodíka.

Amoniak možno nájsť v oblakoch Jupitera, alebo na jednom z mesiacov Saturnu, Encelade. Amoniak tiež dokáže rozpustiť množstvo látok a medzi nimi sa nachádza množstvo, ktoré sa objavujú pri chemických reakciách, nezlučiteľných so životom. Amoniak má trochu inú štruktúru ako voda, čo znamená, že my by sme ho ako náhradu použiť nemohli. Vedci však veria, že iný druh života by mohol s amoniakom pracovať.

Problém je, že amoniak môže existovať v kvapalnom stave len do teploty 44 °C, ak sa nachádza na Zemi. Planéty s vyšším tlakom si môžu udržať kvapalný amoniak aj pri vyšších teplotách, no planéty, ako napríklad Jupiter sa neberú ako najvhodnejšie miesta pre život.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre