Zem a Venuše majú toho spoločného viac, ako sme si doposiaľ mysleli
Nový výskum sa zameral na bližšiu charakteristiku mladej Zeme
Tím výskumníkov, vedený Paolom Sossim, nedávno ukončil výskum, ktorý sa zameriaval na možný vznik života na Zemi. Jedným z bodov výskumu bol aj pohľad na atmosféru Zeme, ktorá existovala pred 4.5-miliardami rokov. Vedci tvrdia, že v tom období by našu planétu spoznal len málokto, píše portál Slashgear. Tá sa od tej dnešnej diametrálne líšila.
Ak by sme sa pozreli do vzdialenej budúcnosti, uvideli by sme našu Zem, kompletne pokrytú žeravou magmou. Ide o nevyvrátiteľné dôkazy, no napriek tomu vedci nemali žiadnu predstavu o tom, ako vyzerala atmosféra v tomto období. Sossi tvrdí, že magmový povrch si neustále vymieňal plyny s atmosférou, ktorá sa nachádzala nad ním. Magma a vzduch sa navzájom ovplyvňovali, čiže ak preskúmame jedno, dozvieme sa niečo aj o druhom.
Atmosféra mladej Zeme
Aby sa vedci dostali k odpovediam, vytvorili si magmu v laboratóriu. Vytvorili prach, ktorý zodpovedal zloženiu zemského plášťa v tomto období a následne ho zahriali. Potrebovali na to špeciálnu pec, ktorá dokázala zahriať materiál na teplotu 2000 °C. Následne pozorovali prúd horúceho plynu ako sa v peci mieša.
https://www.youtube.com/watch?v=5v5prMW3AzA
Zlúčeniny plynov v peci sú jednými z možných kandidátov na atmosféru Zeme, pred 4.5-miliardami rokov. Vedci sa špecificky pozreli na oxidáciu železa v magme. Tieto údaje sa zhodujú s prirodzene sa vyskytujúcimi horninami, ktoré sa aj dnes tvoria v zemskom plášti.
Neprehliadni
Po ochladení materiálu vedci zistili, že mladá zem mala atmosféru, ktorej základom bol oxid uhličitý. Ďalej mohli nájsť dusík a trochu vody. Tlak na povrchu mohol byť približne stokrát väčší ako ten, ktorý máme na Zemi dnes. Zároveň sa im podarilo zistiť, že naša atmosféra by sa nachádzala o čosi vyššie, najmä kvôli vysokým teplotám. Inými slovami povedané, atmosféra Zeme by bola podobná atmosfére, ktorú môžeme vidieť na Venuši.
Komentáre