„Zdá sa, že sme stratili kontrolu nad topením západoantarktického ľadovca“, hovoria vedci. Čakajú nás problémy

Západoantarktický ľadový štít to má už zrátane a spolu s ním aj my. Už nedokážeme zvrátiť jeho topenie, hovoria vedci.

topenie ladovcov_titulka
Zdroj: Iurii Kazakov / Shutterstock.com a fluke samed / Shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Globálne otepľovanie je závažný problém, ktorý je čoraz vypuklejší. A hoci, planéta prechádza rôznymi fázami, pre ktoré je typické, že ľadovce sa topia a znova zamŕzajú, tak aktivita ľudí tieto zmeny akceleruje nevídaným tempom. A teraz sa zdá, že sme sa dostali do takého bodu, z ktorého už nie návratu, naznačuje to práca vedcov z British Antarctic Survey (BAS).

Reč je konkrétne o západoantarktickom ľadovom štíte, ktorý sa topí výrazne rýchlejšie, ako tomu bolo v minulosti a simulácie naznačujú, že tento proces nebudeme vedieť už zvrátiť. Výskumníci ale dopĺňajú, že hoci ide o negatívne správy, tak aj napriek tomu, vo výsledkoch ich práce našli aspoň niečo pozitívne. Ak o nadchádzajúcich zmenách vieme v dostatočnom predstihu, tak nám to dáva čas, aby sme sa na to pripravili.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci došli k tomu záveru potom, ako vykonali na národnom superpočítači Spojeného kráľovstva simulácie, aby preskúmali rôzne scenáre topenia západoantarktického ľadovca. Cieľom tohto experimentu bolo zistiť, či máme topenie stále pod kontrolou prostredníctvom znižovania emisií skleníkových plynov alebo nie.

Výskumníci simulovali 4 scenáre. Tri sú rovnako zlé, jeden je katastrofický

Výskumníci v experimente zohľadnili aj  premenlivosti klímy, ako je El Niño a podobne, no došli k záveru, že nech robíme už čokoľvek, tak topenie ľadovca nemáme pevne vo svojich rukách. Nepodarilo sa im totiž identifikovať zásadný rozdiel v rýchlosti topenia ľadovca pri scenári stredných emisií a najambicióznejšími cieľmi Parížskej dohody z roku 2015. Dokonca aj pri najlepšom scenári zvýšenia globálnej teploty „len“ o 1,5 °C, topenie bude prebiehať 3-krát rýchlejšie ako v 20. storočí.

Celkovo simulovali štyri scenáre. Boli nimi stabilizácia teploty na úrovni cieľov stanovených Parížskou dohodou, a teda na 1,5 °C a 2 °C, a potom nasledovali štandardné scenáre pre stredné a vysoké uhlíkové emisie. Tri scenáre najnižšieho rozsahu sledovali v 21. storočí takmer identické cesty. Najhorší scenár mal väčšie topenie ľadovca ako ostatné, ale až po roku 2045.

Mali by sme začať s prípravami

Znamená to, že západoantarktický ľadovec bude počas zvyšku storočia naďalej zvyšovať rýchlosť topenia bez ohľadu na to, ako veľmi znížime spotrebu fosílnych palív. Pre tých, ktorí nevedia, tak západoantarktický ľadový štít stráca ľad a je najväčším prispievateľom Antarktídy k stúpaniu hladiny morí. Tento ľadovec v sebe schováva obrovský potenciál, ako by mohol zmeniť výšku hladiny morí a zároveň tým aj zmeniť životy pre milióny ľudí. Západoantarktický ľadovec totiž spolu obsahuje dostatok ľadu na zvýšenie globálnej priemernej hladiny mora až o päť metrov.

„Zdá sa, že sme stratili kontrolu nad topením západoantarktického ľadovca. Ak by sme ho chceli zachovať v jeho historickom stave, potrebovali by sme opatrenia v oblasti klimatických zmien už pred desiatkami rokov. Svetlá stránka je, že ak si túto situáciu uvedomíme vopred, svet bude mať viac času na prispôsobenie sa stúpaniu hladiny morí, ktoré prichádzajú. Ak potrebujete opustiť alebo podstatne prebudovať pobrežný región, 50-ročný čas prípravy bude znamenať veľký rozdiel.“, uviedla Kaitlin Naughten, výskumníčka z British Antarctic Survey.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre