Zatiaľ čo predaje smartfónov klesajú, dvom spoločnostiam sa darí: Len títo dvaja výrobcovia predali viac telefónov!

Iba dve spoločnosti napriek poklesu predaja smartfónov dokázali svoje čísla navýšiť. Ide o známych čínskych gigantov.

Lacný smartfón Xiaomi
Zdroj: Unsplash.com (Đức Trịnh, úprava Vosveteit.sk)

Trh so smartfónmi počas posledného roka zaznamenal ťažku ranu, keď predaje nových zariadení rapídne klesli. Dôvodov, prečo tomu tak je, máme viacero. Jedným z nich je napríklad ekonomická situácia a inflácia, no rovnako aj fakt, že nové modely sú udržateľnejšie. Používatelia si tak už nemusia kupovať nové telefóny každý rok a postačia si s nimi pokojne aj 2 a viac rokov. A zatiaľ čo niektorí výrobcovia zaznamenali výrazný pokles predaja ako napríklad taký Samsung, dvom spoločnostiam sa v oblasti predaja smartfónov aj napriek tomu darilo. O ktoré spoločnosti ide vám teraz s radosťou prezradíme. Bližšie informácie ohľadom štatistík priniesli analytici z Counterpoint research.

Samsung stále väčšinový, no výrazne poklesol

Keď sa pozrieme na štatistiky predaja smartfónov na európskom trhu, všimneme si, že Samsung stále eviduje väčšinu. My vám však teraz porovnáme čísla z tretieho štvrťroku tohto roka, ktorý si porovnáme s rovnakým obdobím, len z minulého roka. Zatiaľ čo Samsung minulý rok počas tretieho kvartálu predal až 16.9 milióna zariadení, pričom za posledný štvrťrok to bolo už len 13.5 milióna. Samsung už stihol na alarmujúcu situáciu aj zareagovať. V priebehu budúceho roka tak plánuje vyrobiť menej zariadení, ktoré uvedie na trh.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Predaje smartfónov Q3 2022
Zdroj: Counterpoint research

Aj napriek poklesu predajov na celosvetovom trhu sa však v Európe darilo najmä spoločnostiam ako Xiaomi a Realme. Títo dvaja čínski giganti dokázali svoje predaje navýšiť v porovnaní za rovnaké obdobie v minulom roku. Väčšie Xiaomi, ktoré sa mimochodom u nás aktuálne nachádza na druhom mieste v predajoch, zvýšilo predaje smartfónov o 4%. Menšie Realme však rovnako ukazuje, že na trh medzi technologických gigantov patrí. Predaje zariadení totiž dokázali v Európe navýšiť až o 85%. Za tretí štvrťrok predali teda 2.2 milióna telefónov na našom trhu.

Očakávame pokles predaja smartfónov do budúcnosti

Viacerí experti sa zhodujú na tom, že by sa situácia mala stabilizovať a postupne zlepšovať až koncom roka 2023. Dovtedy by mali čísla predajov len klesať, pričom to pocítime zrejme aj na cenách nových zariadení. Tie by sa mohli zvýšiť najmä vo chvíli, kedy výrobcovia začnú vyrábať čoraz menej smartfónov rovnako, ako to plánuje spraviť juhokórejský Samsung. Experti z Counterpoint research rovnako rátajú s tým, že aj predaje telefónov počas Vianoc nebudú také vysoké, ako tomu bolo počas minulého roka.

Situácii nemá pomôcť ani Black Friday či zľavy, ktoré vyplývajú z najväčšieho nákupného sviatka, ktorý začal 11.11. známy ako Singles Day. Predaje smartfónov v porovnaní so štvrtým kvartálom minulého roka majú byť o niečo nižšie, aj keď by sme mohli zaznamenať rast predajov v porovnaní s tretím kvartálom. Dôvodom sú pochopiteľne Vianoce a zľavy, ktoré z tohto obdobia vyplývajú.

Kúpili ste si v poslednej dobe smartfón? Alebo kúpu plánujete? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre