BezpečnosťSpravodajstvo

Zamestnanci spoločnosti Facebook mali prístup ku heslám od miliónov účtov. Uložené boli v plain-texte

Spoločnosť Facebook čelí ďalšiemu škandálu. V minulosti totižto nesprávne ukladala heslá používateľov, ku ktorým sa mohli bezproblémovo dostať tisícky zamestnancov. Facebook sa s týmito informáciami podelil prostredníctvom tlačovej správy. Ku bližším podrobnostiam sa ale dostal známy zahraničný novinár Brian Krebs, ktorý odhalil bližšie podrobnosti o celom probléme.

Nesprávne ukladanie hesiel

Na nesprávne ukladanie hesiel, ktoré sa datuje až do roku 2012, prišli zamestnanci Facebooku počas klasickej bezpečnostnej systémovej kontroly. Tá odhalila, že heslá stoviek miliónov používateľov boli ukladané v klasickom plain-texte, čiže najzákladnejšom textovom dokumente.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prístup ku nim mali tisícky zamestnancov

Ešte väčším problémom však je, že ku heslám malo údajne prístup až 20 000 zamestnancov, ktorí sa ku nim mohli dopátrať prostredníctvom databázy. Spoločnosť Facebook ale vo svojej správe prehlasuje, že dáta neboli počas posledných rokov nijako zneužité internými zamestnancami. Facebook taktiež vylúčil, že by ku dátam mali prístup ľudia mimo spoločnosti.

Dotknutých je viac ako 200 miliónov účtov

V správe spoločnosti Facebook sa uvádzajú aj približné počty dotknutých používateľov. Najviac dotknutí sú používatelia aplikácie Facebook Lite. Spoločnosť totižto odhaduje, že o svojej chybe bude musieť upozorniť stovky miliónov používateľov aplikácie Facebook Lite, desiatky miliónov používateľov klasického Facebooku, a desiatky až stovky používateľov Instagramu.

Ako si lepšie zabezpečiť účet?

I keď podľa Facebooku žiadne dáta zneužité neboli, používatelia by si mali stále silnejšie chrániť svoje súkromie, čo spočíva aj v lepšej ochrane účtov na sociálnych sieťach. Vo svojej tlačovej správe zverejnila niekoľko bodov, ako si svoj účet môžete ochrániť najlepšie, ako sa dá.

  • Svoje heslo si môžete zmeniť v nastaveniach na Facebooku či Instagrame.
  • Vyhnite sa opakovanému používaniu hesiel v rôznych službách.
  • Vyberte si silné a komplexné heslá pre všetky vaše účty, v čom vám môžu pomôcť napríklad aplikácie pre správu dát.
  • Zvážte aktiváciu bezpečnostného kľúča alebo dvojfaktorovej autentifikácie na overovanie treťou stranou.

Zdroj: Facebook – tlačová správa via Techradar.com, úvodný obrázok (Pexels)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close