Záhadná temná hmota vyčíňa v jadre našej galaxie: Čo sa deje s hviezdami v strede Mliečnej dráhy?

Nová štúdia si všimla zvláštne správanie hviezd v jadre našej galaxie. Vinníkom je temná hmota.

Mliečna dráha
Zdroj: NASA

Galaxie môžeme chápať aj ako obrovské zoskupenia hviezd, no skutočnosť býva o trošku komplikovanejšia. Galaxie bývajú obklopené obrovským množstvom plynu, no nachádza sa v nich aj temná hmota, ktorá patrí medzi najväčšie záhady modernej vedy, tvrdí YouTube kanál SciShow Space.

Temná hmota je neviditeľná látka, ktorá tvorí viac ako 80% všetkej hmoty vo vesmíre. Veda o jej existencii vie len pozorovaním toho, ako na okolie vplýva. Temná hmota svojou gravitačnou silou ovplyvňuje objekty okolo seba a vedci zistili, že môže zvláštnym spôsobom ovplyvňovať aj správanie galaxií.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Túto jar bola publikovaná štúdia, ktorá sa bližšie pozrela na to, akú úlohu hrá temná hmota v správaní našej Mliečnej dráhy. Zistilo sa, že od vzniku našej galaxie sa skupina hviezd v jej jadre spomalila o najmenej 24%. Vinníkom je podľa štúdie práve temná hmota.

Vedci bližšie študovali skupinu hviezd, ktorá sa označuje ako herkulov prúd. Štúdiom týchto hviezd prišli zároveň na spomalenie inej skupiny hviezd, ktorá tento prúd ovplyvňuje. Zistili, že spomalením týchto hviezd dochádza aj k spomaleniu herkulovho prúdu. Hviezdy, ktoré sa v ňom nachádzajú, sa pomaly vzďaľujú od galaktického jadra.

Pôsobenie temnej hmoty

Vedci predpokladajú, že tieto dve skupiny hviezd sú prepojené a rotujú rovnakou rýchlosťou. Tým, že dôjde k spomaleniu jednej skupiny hviezd sú hviezdy herkulovho prúdu, vďaka svojej hybnosti, odtlačené z galaktického jadra. Vedci však nenašli príčinu, prečo by malo v systéme dôjsť k zmene hybnosti, pretože neobjavili žiaden externý faktor, ktorý by dve skupiny hviezd nejak ovplyvnil.

Jedným z možných vysvetlení je, že skupina hviezd v jadre galaxie preniesla svoju hybnosť na temnú hmotu a tá sa začala pohybovať iným spôsobom, aby zachovala rovnováhu v systéme. Vedcom sa tak naskytla nová príležitosť pozorovať, ako temná hmota tvaruje galaxie, v ktorých sa nachádza. Keďže je táto záhadná látka neviditeľná, nereaguje ani so svetlom, ani s normálnou hmotou, je pre vedcov takmer nemožné pozorovať ju priamo.

Tento objav ukazuje vedcom, že temná hmota môže ovplyvniť aj spôsob, akým sa objekty v galaxií pohybujú. Vďaka tomu by mohli zistiť, aká je jej úloha vo vesmíre, z čoho sa skladá a v budúcnosti možno vyriešiť túto záhadu raz a navždy. Vysvetlenia temnej hmoty sú rôzne a niektoré bláznivejšie, ako iné. Pre vedcov je dôležitým krokom zúžiť svoje možnosti a pátranie po temnej hmote nasmerovať jedným smerom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre