Za rok 2020 bolo celosvetovo dodaných výrazne menej smartfónov, ako v predošlom roku. Tu sú prvé čísla

Z ťažkej pandemickej situácie údajne v minulom roku najviac vyťažili výrobcovia Xiaomi a Apple. Konkurenti ako Huawei a Samsung si pohoršili

Xiaomi samsung apple huawei
Zdroj: Vosveteit.sk

Rok 2020 bol veľkou výzvou pre všetkých výrobcov spotrebnej elektroniky, čo naznačovali už prvé údaje z minulého leta. Drvivá väčšina výrobcov zaznamenala v prvom štvrťroku 2020 výrazný pokles predajov vo svojich dodávkach zariadení, či už hovoríme o segmente automobilov, smartfónov, spotrebnej elektroniky a ďalších. Keďže máme definitívne rok 2020 za nami, poďme sa spoločne pozrieť na to, ako náročný rok 2020 zvládli najväčší výrobcovia smartfónov a ako je na tom trh so smartfónmi ako celok.

Globálne dodávky smartfónov poklesli o 8,8%

Ako informuje zahraničný portál GSMArena odvolávajúci sa na nedávnu správu spoločnosti Digitimes Research, celosvetové dodávky smartfónov v roku 2020 poklesli oproti predošlému roku až o 8,8%. Celkovo sa výrobcom smartfónov podarilo dodať viac ako 1,24 miliardy zariadení. Spočiatku však situácia na tomto trhu vyzerala omnoho horšie. Po prvom štvrťroku boli na tom dodávky smartfónov až o 20% horšie oproti identickému obdobiu z roku 2019, no neskoršie „nabehnutie“ trhu čiastočne zvrátilo negatívny trend.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prvé priečky pre zabehnutú trojicu výrobcov

Najväčšími výrobcami v roku 2020 bola už tradične trojica Samsung, Apple a Huawei, ktorým idú v pätách ďalší výrobcovia Xiaomi, Oppo a vivo. Z náročnej situácie v minulom roku však najviac vyťažila dvojica výrobcov Xiaomi a Apple, ktoré sú jedinými výrobcami, ktorým sa podarilo v minulom roku podarilo zaznamenať nárast v dodávkach o viac ako 10% v porovnaní s rokom 2019. Dvojica Samsung a Huawei pritom v minulom roku zaznamenala pokles v dodávkach o viac ako 10%, tvrdí správa spoločnosti Digitimes Research.

Rýchla adaptácia 5G

Pomerne nečakaným údajom za rok 2020 sú celosvetové dodávky 5G zariadení. Táto kategória smartfónov zaznamenala v roku 2020 pomerne neočakávane rýchly nárast. Odhadom bolo totižto dodaných viac 280 až 300 miliónov 5G zariadení, čo je v porovnaní s 20 miliónmi dodaných zariadení za rok 2019 naozaj skvelé číslo. Obrovský podiel na zvýšení predajov 5G zariadení majú najmä dostupnejšie 5G zariadenia, ktoré boli v roku 2020 predstavené.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre